האם צמחים צועקים כשקוטפים אותם?

ג'אגדיש צ'אנדרה בוסה (Bose‏) נולד ב- 1858 בבנגלדש והיה מדען שחקר רדיו וגלים אופטיים. בין השאר הוא חקר גם את עולם הצמחים, בעיקר את דרך הפקת המים מהם. יום אחד הוא החליט להרחיב את תחומי העניין שלו, ולבדוק כמה דברים בעזרת מכשיר שזה עתה הומצא- הקרסקוגרף. זהו מכשיר הבודק את מהירות ואיכות גדילת הצמחים. בוסה גילה כי צמחים גדלים מהר וטוב יותר בסביבה נעימה ורגועה (ואף עם מוסיקה). לעומת זאת, צמחים שהיו חשופים לצעקות, סביבה מתוחה או כאב, גדלו לאט ולא התפתחו באופן מלא.

 ואם בכאב עסקינן- בוסה אכן בדק את השפעתם של הגירויים השונים המופעלים על הצמחים. הוא גילה שהצמחים מגיבים ממש כאילו יש להם מערכת עצבים, בדומה לבעלי חיים. לא מפתיע, שעם מסקנות כאלה, בתחילת המאה ה- 20, בוסה התקבל כתמהוני במקרה הטוב, וכשרלטן במקרה הפחות טוב. רק ב- 1992 פורסם במגזין המדע הבריטי היוקרתי "Nature‏" מחקרו של בוסה, דבר שנתן לו הכרה בקהילייה הבינלאומית. הנה ציטוט מהמאמר: "במעבדה ליד עמק מאיידה מוטל לו גזר ביש-מזל, אך חי עדיין. הוא קשור ברצועות ‏לשולחנו של "מנתח". בבשרו של הגזר (אין כאן טעות, מדובר אכן בגזר) נעוצים שני ‏צינורות זכוכית מלאים בחומר לבן שבתוכם עוברים חוטי חשמל. הצינורות דומים לשתי ‏רגלים שכפותיהן קבורות בבשרו של הגזר. כאשר "צובטים" את הירך בעזרת זוג מלקחיים ‏מברזל, מייד נרתע הגזר מרוב כאב. הוא "צווח" מרוב ייסורים. "קולו" מבטא זעזוע אין ‏קץ. הוא מחובר למערכת חשמלית בצורה כזו, שהשדר החשמלי של כאבו, דוחף זרוע של מנוף ‏עדין מאוד, המנוף מפעיל ראי זעיר, והראי מטיל אלומת אור על הקיר בקצה האחר של החדר. ‏וכך – כל אימת שהגזר "נאנק" מייסורים, הרטט שעובר בו גורם להבזק של אור. כך יש ‏בכוחו של המדע לחשוף את רגשותיו של ירק כה אטום, כמו הגזר!"

אגב, אותו בוסה נחשב לאבי המדע הבדיוני הבנגאלי, לאחר שפירסם ב- 1896 את ספרו הראשון. האם שני הדברים קשורים אחד לשני?… נשאיר אתכם עם התהייה הזאת.

3 comments for “האם צמחים צועקים כשקוטפים אותם?

  1. 12 באוגוסט 2015 at 9:50

    Weeeee, what a quick and easy soutilon.

  2. 9 בנובמבר 2015 at 21:53

    Help, I've been informed and I can't become ignorant.

  3. 1 בינואר 2016 at 20:45

    How could any of this be better stated? It couldn't.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *