מה הקשר בין טרילוגיית “שר הטבעות” למלחה”ע השנייה?

ג׳ון רונאלד רעואל טולקין (שנקרא בשם רונאלד בפי משפחתו וידידיו) נולד בבלומפנטין (דרום אפריקה) ב־3 בינואר 1892. בגיל 4, לאחר מות אביו, חזרו הוא, אמו ואחיו לאנגליה, שם חי כל חייו. טולקין החל לכתוב את הטרילוגיה של שר הטבעות בשנות ה- 30, מיד אחר צאתו של "ההוביט" לאור. הוא סיים לכתוב אותה בשנת 1949. למען האמת, היצירה לא הייתה כלל טרילוגיה, אלא נכתבה כיצירה אחת, וחולקה ל- 3 לפי דרישת העורך של הוצאת הספרים. שני הכרכים הראשונים יצאו לאור בשנת 1954, והשלישי בשנת 1955. לפי התאריכים, ניתן לראות כי לא ייתכן שהיצירה קשורה למלחמת העולם השנייה, אבל הייתה סברה כי היא קשורה למלחמת העולם הראשונה דווקא, בה שירת טולקין כרובאי, לחם בתעלות, והחל לכתוב את סיפוריו הראשונים (עוד לפני "ההוביט").

חברו הקרוב, סי. אס. לואיס המנוח (״אקדמאי בכיר ומורה עסוק מאוד״, שטולקין הקריא לו רבות מיצירותיו המוקדמות), כתב פעם שהצד האפל של ״שר הטבעות״ דמה מאד לזה של מלחמת העולם הראשונה. הוא נתן דוגמאות: השקט המקפיא בחזית הקרב כשהכל הוכן, החברויות המהירות והאמיצות הנוצרות במסעות ההוביטים, והעונג הבלתי צפוי כשהם מוצאים מטמון של טבק.

בראיון שנערך איתו ב- 1967, ע"י ה"טיימס מגזין", אמר טולקין כי אין שום הקבלה בין מאות אלפי הגובלינים על קסדותיהם דמויות המקור וההמון האפור של הגרמנים על קסדותיהם המחודדות. גובלינים מתים באלפיהם, הוא הסכים שזה דומה למה שקרה לאויב במלחמת התעלות. ״אבל כפי שאמרתי במקום אחר, אפילו הגובלינים לא היו רשעים מיסודם; הם היו מושחתים. לא הרגשתי כך כלפי הגרמנים, אני מאד מתנגד לדברים כאלה.״

beatles-lord-of-the-rings

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *