ממתי ולמה עונדים שעון על יד שמאל?

האדם שהמציא את השעון הנייד היה פיטר הנלין מנירנברג, גרמניה. הוא עשה זאת בשנת 1504, והשעון לא היה מדויק במיוחד.

האדם הראשון שענד אותו על פרק היד, בעזרת חוט מאולתר, היה הפילוסוף והמתמטיקאי הצרפתי פסקל, כ- 150 שנים לאחר מכן. אותו פסקל גם המציא את המחשבון הנייד הראשון (שימו לב שאנשים בתקופה ההיא היו מאוד מקוריים!) למרות כל האמור לעיל, יש לזכור שאלו היו נסיונות בלבד לאחד בין המצאה ראשונית של שעון שאינו כבד, גדול ונייח, לבין דרך לשאת אותו על הגוף.

שעון היד הרשמי הומצא בסוף המאה ה- 19 ע"י פאטק פיליפה. שעון היד נחשב בתחילה כאביזר לנשים בלבד, עד שיום אחד ביקש הממציא אלברטו סנטו-דומונט, שעבד באותה תקופה על המצאה של כלי תעופה, מחברו לואי קרטייה (כן, כן, זה מהשעונים!) שיסדר לו איזה משהו ליד, כך שיוכל לקרוא את השעה בנוחות ולא יצטרך כל פעם לשלוף את השעון מכיס החולצה. קרטייה אכן סיפק לו שעון כזה, עם רצועה מעור, ובגלל מעמדו בעולם האופנה הפאריסאי, התחילו גם גברים ללכת עם שעוני יד בלי שייחשדו בנטיות מיניות מוזרות.

במלחמת העולם הראשונה החל שימוש נרחב בשעון היד, כאשר גילו הלוחמים שקל יותר להעיף מבט בשעון הנמצא על היד מאשר להוציא אותו מכיס החולצה באמצע קרב. ואכן, מחקר שנעשה בנושא גילה שלאחוזים גדולים מהנופלים הצרפתים במלחמה לא היה שעון יד! (אביזר שהיה שמור רק למעמדות הגבוהים. שוב ניתן לראות שעדיף להיות עשיר) עם המשך המלחמה, ובעקבות ביקוש רב של מפקדים, שרצו לתאם מתקפות בשעות מדויקות ובתיאום עם מפקדים אחרים, החל ייצור המוני ותעשייתי של שעון היד. עם סיום המלחמה כבר לא ניתן היה עוד להפריד בין האדם לבין שעונו היקר, ואביזר זה נפוץ בכל העולם המערבי. בטח כבר ניחשתם, כי הסיבה ששעון היד נענד דווקא על יד שמאל, היא כדי שניתן יהיה להעיף אליו מבט מהיר, כשהיד השניה אוחזת בחרב ונלחמת בגרמנים. זו גם הסיבה שהרבה שמאליים עונדים את השעון על יד ימין, דווקא, עד עצם היום הזה.

אוי, תראו מי עונד שעון על יד ימין דווקא

אוי, תראו מי עונד שעון על יד ימין דווקא

6 comments for “ממתי ולמה עונדים שעון על יד שמאל?

 1. 1 בפברואר 2012 at 12:18

  לדעתי זה בגלל שלימניים יותר קל להשתמש ביד ימין בשביל לרכוס את השעון מאשר ביד שמאל.

  וזו הסיבה ששמאליים עונדים אותו על ימין.

 2. אלדד
  5 בפברואר 2012 at 17:16

  שלום,
  השעון נענד על יד שמאל מהסיבה הפשוטה שעד לפני כמה עשרות שנים, איטרי יד ימין (בקיצור- שמאליים) היו נחשבים ל"מוזרים" וחריגים, ורוב ההורים היו מלמדים את ילדיהם לאחוז, לכתוב, לשחק או לבעוט ביד/רגל ימין בלבד. ולכן "יצא" שרוב האוכלוסיה הבוגרת היא ימנית (מה שכמובן לא באמת היה נכון). ומכיון שהשעון ניסה להתאים לרוב האוכלוסיה, הוא תוכנן כך שהשליטה בשעון (כיוונו והפעלתו) יבוצעו על ידי היד ה"חזקה", הלא היא יד ימין. ולכן הוא בהכרח נענד על יד שמאל.

  אלדד 🙂

  • בנימין
   2 בינואר 2017 at 8:50

   חבר, יש משמעותית יותר ימניים משמאליים

 3. חן
  12 ביוני 2017 at 17:12

  עונדים את השעון על היד שפחות פעילה כך הוא יותר ישמר

 4. 29 בנובמבר 2017 at 11:17

  יותר נוח שהשעון יהיה על היד שיותר פנויה, וזו יד שמאל

 5. sasi
  27 באוגוסט 2019 at 16:41

  מקור?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *