מה ההבדל בין rat, חולד, חולדה ועכברוש?

המילה rat באה מהמינוח הלטיני rattus, הבא לתאר לא אחרת מאשר את החולדה המוכרת לנו (ראו תמונה).hulda1-150x150החולדה היא יונק ממשפחת העכבריים והיא מן היונקים הנפוצים ביותר על פני כדור הארץ, כמו גם העמידים ביותר (חולדה יכולה לשרוד גם בטמפרטורות של מינוס 30 מעלות). לחולדה חוש ריח מפותח וחוש שמיעה מפותח, והיא ידועה באינטליגנציה הגבוהה שלה- היא מסוגלת לקשר, למשל, בין שני אירועים כמו אכילת מזון מורעל ומוות. לפיכך, היא משמשת כחיית ניסויים פופולארית במיוחד וכולנו מקווים שתבוא הקללה על המתעללים בה, ושגם להם יוציאו את העיניים כדי לראות אם הם ימצאו את דרכם במבוך או לא. [סליחה, נרגעתי]

החולד, לעומת זאת, גם הוא מכרסם, אך הוא שייך למשפחת החולדיים (ראו תמונה).

holed1-150x150

הוא שוכן בעיקר מתחת לאדמה וראייתו חלשה מאוד עד לא קיימת (אלה הסיבות שמבלבלים אותו עם החפרפרת). גם החולד ידידנו לא חמק מידיהן המרושעות של חוקרי המעבדות, והוא נחקר בעיקר על רקע הדרך המיוחדת בה הוא מעביר מסרים לחולדים אחרים החיים במחילות.

בכל אופן, ברור כי החולד והחולדה אינם יכולים לצאת לסופשבוע באילת יחד, כי הם שייכים לשתי משפחות שונות. בעולם היונקים מאוד מקפידים על הדברים האלה.

והעכברוש?

זהו כינוי לא-רשמי לחולדה. המילה נוצרה, מן הסתם, מן המילה "עכבר", בגלל קרבתם המשפחתית והפיסיולוגית של שני היצורים. הסיומת שהצמידו ל"עכבר" אינה ברורה. יש הסוברים כי זהו קיצור של צמד המילים "עכבר רשע",במקור "עכבריא רשיעיא", מהתלמוד הירושלמי (בבא מציעא ט ב- למי שממש מתעקש).

כן, ושוב אנו רואים איך הסטיגמה על החולדה החביבה והחכמה עומדת לה לרועץ.

יום טוב ונקי מדעות קדומות,

מ. שאילתא.

5 comments for “מה ההבדל בין rat, חולד, חולדה ועכברוש?

 1. אלינור
  5 בינואר 2009 at 12:25

  ומהם ההבדלים בין עכבר לחולדה? מלבד הגודל?

 2. 11 בפברואר 2009 at 10:33

  אלינור –
  מלבד ההבדל הברור בין עכבר לחולדה (הגודל), הם די דומים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה ששניהם שיכים לאותה סדרה (מכרסמים) ולאותה משפחה (עכבריים).

  [וסליחה על התשובה המאוחרת – תגובתך כנראה הלכה לאיבוד בתהום הנשייה של הבלוג ורק עכשיו הצלחתי לחלץ אותה. עמך הסליחה]

 3. אלינור
  2 במרץ 2009 at 23:50

  תודה רבה! :O)

 4. שרון
  2 באוגוסט 2015 at 15:49

  חולדות – מאת גל וויס

  יש יותר מ-120 סוגי חולדות ורק שניים מזיקים לנו:
  – החולדה המצויה המפיצה מחלות (כמו המגפה השחורה באירופה).
  – חולדת החוף הגדולה יותר, שמכונה החולדה הנורווגית (בגלל תפיסה מוטעית שהגיעה לאירופה דרך נורווגיה).
  חולדה היתה היונק הראשון שבוית למטרות מחקר, חולדות מעבדה כנראה הצילו יותר בני אדם ממספר האנשים שמתו בגללן. חולדות מועדפות במחקרי לב, כליות, מערכת החיסון, הרבייה והעצבים. פריצות דרך בחקר הגנום של חולדות עשויות לגרום לגנטיקאים להחליף את העכברים בחולדות.

  הדמיון בינינו לחולדות חורג מעבר למבנה האנטומי. חולדות מודעות לעצמן, צוחקות מדגדוג (מי עשה את זה?), חולמות (על הימלטות כושלת ממבוכים). ב- MIT עקבו אחר הפעילות הנוירולוגית בשנת החלום (REM) וגילו דפוסים שזוהו בחולדות ערות שניסו למצוא דרכן במבוכים.

  חולדות יכולות להתמכר לסמים – אלכוהול, קוקאין, ניקוטין, אמפטמינים – ויכולות לשקוע בתענוג עד מוות, בדיוק כמונו. הן חברתיות, סקרניות ואוהבות מגע (אבל אני לא, הלו, שמעת)?
  כשחולדה שאולפה לזהות צליל עם זרם חשמלי מתון שומעת את צלצול הפעמון והזרם לא מגיע, היא תנשום עמוק בדומה לאנחת רווחה.

  מין אינו אינסטינקטיבי עבור חולדות, והן מבחינות בין סקס טוב לגרוע. כשהן מצפות לטוב הן קצרות רוח, מכשכשות בזנב ומגרדות באוזנים, מנתרות ומזנקות, עוצרות ומעיפות אחורה מבטי "יאללה בוא כבר לכאן". וחולדות לא משקרות. וגם לא רצות לספר לחבר'ה או בקפה.

  לחולדות יש אישיות והן מגלות רגשות בהתאם לתנאי חייהן. חולדות הרגילות לחיים טובים אופטימיות, ואלו שגדלו בחוסר יציבות הופכות פסימיות. האופטימיות והפסימיות לומדות לזהות צליל אחד עם אירוע טוב (מזון) וצליל שני עם חוסר מזון, אבל כשהן נחשפות לצליל לא ברור, החולדה האופטימית תרוץ למקום ההאכלה, בעוד שהפסימית תתרחק בשקט בלי לצפות לכלום.

  עדויות למטא-קוגניציה: חולדות יודעות מה הן יודעות ומה הן לא יודעות! זה יותר מכמה אנשים שאני מכירה, כולל אלה שנבחרים פה לכנסת. במחקר נדרשו חולדות להבדיל בין צלילים שנמשכים 2 שניות לצלילים של 8 שניות, בלחיצה על דוושה אחת או אחרת. אם החולדה ענתה נכון, היא זכתה לארוחה גדולה; אם לא, היא לא קיבלה כלום.
  בכל ניסוי, לאחר שמיעת הצליל החולדה בוחרת בין דוושה ארוכה לקצרה, לבין תחיבת האף בצדו של התא כדי להגיד "לא יודעת" שיזכה אותה בחטיף קטן. החולדות הציגו מודעות למגבלותיהן. ככל שהצלילים היו קרובים יותר למשך של 2 או 8 שניות, גדלה הסבירות שיביעו ביטחון בשיפוט שלהן ויבצעו את מבחן הדוושה כדי לזכות בארוחה מלאה. כשמשך הצלילים נדד לאזורים מעורפלים
  (4 שניות), החולדות החלו להעדיף לעתים קרובות יותר את הנגיסות הצנועות יותר אך הבטוחות של אפשרות אי-הידיעה.
  .
  חולדות לא משקרות, וכשסיכויי הזכייה נמוכים, הן לא מהמרות.
  .
  במחשבה שנייה, הן לא עדיפות על בני אדם?

  • שי
   5 בדצמבר 2016 at 13:31

   בס"ד
   נכון – על זה נאמר ומוטב האדם מן הבהמה – אין, לבד הנשמה הטהורה שהיא עתידה ליתן דין וחשבון לפני כסא כבודך! (תפילת שחרית)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *