מה היה מצבה של התנועה האנרכיסטית בישראל בזמן קום המדינה?

האידיאולוגיה האנרכיסטית הגיעה לפל ס טינה בתחילת המאה ה- 20, על ידי המהגרים ממזרח אירופה, שהביאו איתם את רעיונותיהם של פטר קרופוטקין ולב טרוצקי. בין המושפעים היו: יצחק טבנקין, ברל כצנלסון, מרק ירבלום ויוסף טרומפלטור(שנמשך במיוחד לרעיונות האנרכו-סינדיקליזם, השמים את תנועת הפועלים במרכז המהפכה). בשנים אלה פעלו האנרכיסטים בישראל באופן לא מסודר, אימצו את השפה העברית ולא יצרו קשר עם התנועה היידית האנרכיסטית. בשנות ה- 20 וה- 30 חיו כל הפעילים בקיבוצים בארץ. אחד מהפעילים הבולטים של אותה התקופה, אהרון שידובסקי, אף היה ממקימי קבוצת כינרת. כאשר פרצה המהפכה בספרד נסעו לשם רבים מהאנרכיסטים בארץ, כדי לסייע למהפכנים.

עד לשנות ה-40 לא הייתה תנועה אנרכיסטית מסודרת בישראל. קצת לפני ובעיקר אחרי הקמת המדינה, החלו להגיע ניצולי שואה מאירופה, ביניהם אנרכיסטים רבים. המהגרים הפולנים ייסדו בסוף שנות ה- 40 קבוצה אנרכיסטית בתל אביב, אשר פעילה הבולט ביותר היה אדם בשם אליעזר הירשהאוג )‏לא ברור איך מאייתים את שמו:Hirshauage, Hircshauge, Hirshauge‏), שחיבר ספר בשם: The Anarchist Movement in Poland: Memoirs and Comments‏.

בשנות ה- 50 הושפעה התנועה האנרכיסטית בארץ מאבא גורדין, פעיל אנרכיסטי, סופר ופילוסוף, שהיה אחד מעמודי התווך של התנועה האנרכיסטית ברוסיה. הוא עבר להתגורר בישראל ב- 1958, והקים אגודה אנרכיסטית ביידיש בשם "אגודת שוחרי חופש", או בקיצור: אשו"ח, שמנתה בערך 150 חברים פעילים. במסגרת פעילותו הוא גם הקים ספרייה המכילה כתבים אנרכיסטים ביידיש, עברית ופולנית (שנוהלה על ידי אלמנתו של הירשהאוג ונסגרה עם מותה), וייסד את כתב העת Problemen‏, כתב עת אנרכיסטי דו-לשוני ביידיש ובעברית. בתחילת שנות ה- 70, כעשר שנים לאחר מותו של גורדין, החל כתב העת לפרסם בשפה היידית בלבד, מה שחיזק את הקשר עם התנועה היידית בניו יורק, אך רופף את הקשר עם הדור הצעיר של האנרכיסטים בארץ. ב- 1989, עם מותם של רוב חברי התנועה, פסק כתב העת מלהתפרסם. יוסף לודן, עורכו האחרון, ניסה להחיותו שוב ב- 1991, אך ללא הצלחה. הגליון האחרון של כתב העת פורסם בספטמבר 1991. זה היה הפרסום האנרכיסטי ביידיש האחרון בעולם.

zk41417

 

והנה כמה קישורים שיסייעו לך, טבעונית יקרה, לקבל עוד מידע על אנרכיזם:

אנציקלופדיה אנרכיסטית

ביבליוגרפיות של פרסומים אנרכיסטים ביידיש: כאן וכאן.

רשמים של האנרכיסט סם דולגוף מביקורו בישראל בשנות ה- 70

פרויקט אנאנ ברשת- אנתולוגיה אנרכיסטית

בברכת עולם ללא דיכוי,

מ. שאילתא.

1 comment for “מה היה מצבה של התנועה האנרכיסטית בישראל בזמן קום המדינה?

  1. Johnny Herkov
    15 בספטמבר 2010 at 23:09

    בסופו של דבר נוצר חיבור בין הדורות כאשר התנועה האנרכיסטית שהוקמה בתל-אביב ב-1993 יצרה קשר עם יוסף לודן, הזמינה אותו לפגישותיה, העניקה לו חברות כבוד והפיצה שניים מספריו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *