מה מקור שם הרחוב הירושלמי "עמק רפאים"?

רחוב עמק רפאים אשר במושבה הגרמנית בירושלים, נקרא על שם עמק רפאים- אזור המקיף אותו, מתוך כוונה לשמר את זכר שם העמק. לא זאת בלבד, כי אם למעשה, המושבה הגרמנית כלל אינה נקראת המושבה הגרמנית, ושמה שונה לפני שנים אחדות ל… עמק רפאים! אבל כפי שיודעים הירושלמים מביניכם, אף אחד לא קורא לשכונה בשם זה. בדרך כלל אנחנו מתעצלים אפילו לקרוא לה המושבה הגרמנית ומפטירים בחצי פה: "המושבה".

ולענייננו: עמק רפאים המקורי מוזכר לראשונה בספר יהושע, פרק ט"ו, פסוק 8, כחלק מתיאור חלוקת הארץ לנחלות השבטים, לאחר כיבושה. העמק היה שייך לנחלת יהודה, כמובן, ושכן בקצה הדרומי-מערבי של גיא בן הינום, כלומר, בין ירושלים לבית לחם (הרחוב המקביל לרח' עמק רפאים הוא אכן "דרך בית לחם", המובילה, כמה לא מפתיע, לבית לחם). בהמשך מוזכר העמק בספר שמואל ב' (הג'ינגי' זצ"ל), פרק ה', מפסוק 17 ואילך, בתיאור מסע הפלישתים למלחמה נגד דוד, לאחר שהוא כבש את ירושלים.  

ומהם אותם רפאים?יש כמה משמעויות לשם זה במקרא:

  1. שם של עמים קדומים, ענקים, שישבו בעבר הירדן המזרחי. חלק מהעמים האלה נקראו אמים (מבוטא: Emim) וזמזומים (האם זו קריאת קולולוש או שם של עם?!)
  2. כינוי לענקים, ילידי הרפה (מקום המוזכר גם הוא בשמואל ב' החמוד)
  3. מתים, או רוחות של מתים

לסיכום, לא ידוע על פי אילו מהפירושים הנ"ל נקרא העמק כפי שהוא נקרא. תבחרו בין שלושת האפשרויות. אני אבחר את אפשרות מס' 4 (כל התשובות נכונות), ואומר שהזמזומים, שנולדו ברפה, מתו שם ורוחותיהם הסתובבו שם לעד.

אבל זו רק התיאוריה שלי.  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *