ממתי קיימת מחלת הסרטן והאם שיעוריה גדלים עם השנים?

הסרטן קיים בערך מאז שהמין האנושי קיים. האזכור הראשון למחלה התגלה בפפירוסים מצריים (איך, איך הכל מתגלה בסוף בפפירוסים. הדברים האלה לא נכחדים לעולם) בשנים 1500-3000 לפני הספירה הנוצרית (טוב, זה היה מזמן, אז היה קשה להם לצמצם את טווח השנים למשהו יותר מדויק כמו: 1856 לפני הספירה). בשניים מהפפירוסים הנ"ל היו פרטים על 8 מקרים של גידולים בשד. כותבי הפפירוסים יכלו להבחין בין גידולים ממאירים לשפירים, אבל ציינו כי אין מה שיכול להעלים את הגידול. עם זאת, הם מציעים, תרגולי אש יכולים להקל. בתחום ההצעות הרפואיות יותר הייתה ההצעה להסיר את החלק הנגוע (בדומה לניתוח המודרני המקובל היום) או להשתמש בתערובת של שעורה ואזני חזירים להקל על גידולים בבטן. נפלא.

ולמפקפקים באבחנתם של רופאים קדומים אלה, ואינם סומכים על הפפירוסים, הנה הוכחה מדעית: התגלו שרידים של גידול סרטני בשרידי גולגולת של אשה מהמאות 1600-1900 לפנה"ס. מומחים שבדקו את השרידים אבחנו כי הגידול היה כנראה של הראש והצוואר.

ולמה קוראים לסרטן סרטן? שימי לא שאל, אבל זה על חשבון הבית: היפוקרטס (זה משבועת הרופאים, זוכרים?) הוא הראשון שעשה הבחנה רשמית בין גידולים ממאירים לשפירים. הוא שם לב שמסביב לגידולים ממאירים ישנם כלי דם מרובים, שהזכירו לו צבתות של סרטן. אתם יכולים לנחש את ההמשך מכאן.

Fight_cancer_with_knowledge_poster

בנוגע לשאלתך השנייה, שימי, קשה לומר האם כיום הסרטן נפוץ יותר מאשר בתקופות קדומות, משום שהסטטיסטיקה מבוססת על מקרים מאובחנים ומתועדים. ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, יש יותר אבחונים של המחלה. ובכל זאת, כמה נתונים: בשנת 1980 אובחנו בישראל (מקרב האוכלוסייה היהודית) כ- 10,000 חולי סרטן.

בשנת 1990 אובחנו כבר כ- 13,000 חולים.

בשנת 2000 אובחנו כמעט 20,000 חולים. כיום, לפי הנתונים של האגודה למלחמה בסרטן, מאובחנים כל שנה כ- 23,000 חולים במחלה, המתווספים ל- 120,000 החולים החיים בישראל (אבל הם לא עושים הבחנה בין אוכלוסיה לא-יהודית ליהודית).

לאורך כל השנים- מספר המקרים המאובחנים אצל הנשים גדול יותר מאשר אצל הגברים. נתון מדהים בהקשר זה: בקרב האוכלוסייה הלא-יהודית בארץ, המגמה הפוכה- גם שם יש קפיצה של פי-2 בשיעורי המקרים המאובחנים, אך אצלם מספר המקרים המאובחנים אצל הנשים קטן יותר, באופן עקבי לאורך כל השנים, ממספר המקרים אצל הגברים. [נשאלת השאלה- האם הגבר היהודי-ישראלי עושה את אשתו חולה?]

אז כמו שראינו, אכן יש קפיצה משמעותית במקרי הסרטן, אבל קשה לדעת אם לייחס את זה להתקדמות הרפואה ושירותי האבחון, או פשוט לזה שהעולם נהיה מזעזע יותר, מכל הבחינות. בברכת גדי, דגים, טלה, שור, אריה ואפילו עקרב- רק לא סרטן. ויום טוב לכולם!

אה, ועוד משהו קטן: הרופאים, כאמור, לא ממש יודעים מה לעשות נגד המחלה הנוראית הזאת, וגם המדענים לא עוזרים בעניין. הנה כמה מההשערות שעלו בשנים האחרונות בקשר למה יכול למנוע/ לרפא או לחילופין, להעלות את הסיכויים לסרטן:

 • פעילות גופנית מורידה את הסיכון לסרטן השד.
 • אכילת עוגות, עוגיות, גלידה, דבש ושוקולד מעלה את הסיכוי לחלות בסרטן השד.
 • מיץ רימונים עשוי למנוע את סרטן הערמונית.
 • צ'יפס (!) מעלה את הסיכוי לחלות בסרטן השד.
 • ביצים של תרנגולות שעברו הנדסה גנטית משמשות בסיס לתרופה נגד סרטן.
 • טלפונים סלולריים מגדילים את הסיכוי לחלות בסרטן. וגורמים לפגיעה ב-  DNA
 • טלפונים סלולריים אינם משפיעים על הסיכוי לחלות בסרטן (מה אני אעשה? יש מחקרים סותרים!)
 • עשן צינור המפלט של מכוניות גורם לסרטן. וגם לשינויים גנטיים.
 • פרוזאק (כן, זה מהדיכאון) עוזר לטיפול בסרטן.
 • מריחואנה מועילה נגד סרטן המוח.
 • לא נמצא קשר בין תפוחי אדמה מבושלים לבין סרטן (מדהים!)
 • חיסון נגד אבעבועות שחורות עוזר לטיפול בסרטן.

ואחרון חביב: יש איזו בריטית אחת שמתעקשת שכלב הצ'יוואווה שלה גילה 4 פעמים את התפרצות הסרטן בגופה, וכך, ע"י אבחון מוקדם, ניצלו חייה. 

איך הוא עשה זאת? ואני מצטטת: "הוא החל לנבוח לעבר השד השמאלי שלי, שעה ששכבתי על הספה".

כן, והרופאים המצרים היו פרימיטיבים. פתאום שיטת תרגולת האש עם אזני החזיר והשעורה נראית לי יותר ויותר הגיונית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *