למה תולים נעלי ספורט על חוטי חשמל?

המתולתל שאל: מה הסיפור של נעלי ספורט שתלויות על חוטי חשמל? מה מקור המנהג ומה משמעותו?

מתולתל יקר,

אתה לא הראשון שתוהה על משמעות המנהג הנפוץ הזה. קשירת שרוכי הנעליים הישנות והעפתן אל על גירתה את דמיונם של רבים וטובים. תשובה אחת אין, אך יש הרבה השערות בנוגע למהותו של המעשה:

1. תיאוריות הכנופיה יש כמה הסברים הקשורים לכנופיות: יש האומרים כי תליית הנעליים נעשית על ידי חברי כנופיות, על מנת לסמן את גבולות הטריטוריה שלהם. אחרים אומרים כי זהו סימון של מקומות בהם איבדו את חייהם חברי כנופיה (מעין אנדרטה). עוד בתיאורית הכנופיות- יש האומרים כי סוחרי סמים מסמנים כך את נוכחותם בשכונה (או את מקומות המפגש למכירת סמים).

2. תיאוריות טקסי הסיום יש האומרים כי כאשר נער מאבד את בתוליו, המנהג הוא לקחת את נעלי הריצה ולתלות אותם על חוט החשמל הקרוב. טקס אחר המעורב בתליית הנעליים הוא טקס סיום התיכון, אחריו נהוג להשאיר מזכרת בצורת נעלי הבוגרים (משהו קרוב לגרפיטי על קיר בית הספר: "דוד היה פה", "מחזור ט"ז שולטים" וכד'). חיילים אמריקאים טוענים שנים כי מקור המנהג הוא בתליית נעלי החיילים בבסיס, לאחר סיום קורס, או עזיבה לבסיס אחר.

3. התיאוריה הגיקית– לפי התיאוריה הזו, תליית הנעליים באה לסייע למטוסים הטסים נמוך לראות את חוטי החשמל. כן, בטח.

4. תיאורית ההתעללות– לפי התיאוריה הזו, הנעליים התלויות על החוט הן נעליו של נער שבריונים התעללו בו, לקחו את נעליו, והעיפו אותן גבוה כך שלא יוכל להגיע אליהן.

5. תיאורית הסתם– תיאוריה האומרת שילדים עושים זאת סתם, בשביל הכיף. הם ראו ילדים אחרים עושים זאת, אמא בדיוק קנתה להם זוג נעליים חדשות, אז הם יוצאים החוצה, קושרים את שרוכי הנעליים הישנות אחד לשני ומתחילים לנסות להעיף. תכל'ס, למה לא? זה באמת כיף.

downtown_towers_shoes_02

התמונה לקוחה מתוך הבלוג המעולה (ז״ל) The Daily Dose of Imagery

אז בפעם הבאה שאתה רואה נעליים תלויות על חוט חשמל, מתולתל יקר, ותתהה מדוע זה כך, דע כי אין תשובה אחת. אתה יכול לבחור לך תיאוריה כאוות נפשך, או לנסות להעיף בעצמך זוג נעליים.

3 comments for “למה תולים נעלי ספורט על חוטי חשמל?

 1. 20 בפברואר 2012 at 20:28

  אנא התחברו לפייסבוק 🙂

 2. רוני
  1 בדצמבר 2013 at 21:16

  1) תאוריית הסתם יכולה להוכיח את כל שאר התאוריות, ולכן זו יכולה להיות הסיבה העיקרית (ואמנם- לא חייבת להיות היחידה הנכונה בפועל) לזריקת נעליים על חוטי חשמל; זהו הגיון התאוריות המתכנסות…
  2) למה ״התאוריה החננית״ נקראת כך? על שם מי שהגה אותה או מסיבה אחרת, הקשורה למטוסים\מסוקים?

 3. 31 בדצמבר 2019 at 3:37

  apollon market down – apollon market, apollon market up

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *