האם ישיבה ממושכת עלולה לגרום לקרישי דם?

אכן כך ! התסמונת בה נוצרים קרישי דם בגלל ישיבה ממושכת מוכרת מעולם התעופה בשם "תסמונת מחלקת התיירים", כמחווה, כמובן, לפשוטי העם, הנאלצים לשבת שעות ממושכות במושבים צפופים ולהתחנן לשכניהם לטיסה שיזוזו כדי שיוכלו לצאת לעשות פיפי. בכל מקרה, אם לא קמתם לעשות פיפי כל הטיסה (בגלל שלא היה לכם, או בגלל שזה שישב לידכם ישן כל הזמן), אתם עלולים לפתח הפרעות בזרימת הדם לרגליים, וקרישי דם עלולים להיווצר אצלכם. אתם במיוחד נתונים לסיכון אם אתם במקרה בעלי עודף משקל, לא עוסקים בפעילות גופנית, יש לכם קרישת יתר, או שאתן נוטלות גלולות למניעת הריון.

הסימפטומים האפשריים לפגיעה מסוג זה הם:

עייפות שרירית, כאבים או תחושת שריפה, נוקשות בפרקים, הירדמות של אחד או יותר מאברי הגוף.

במצבים חמורים יותר תרגישו גם: ירידה בטווח התנועה, ירידה בכוח האחיזה של היד, או בכוח של הרגל (קושי בטיפוס מדרגות, למשל), אובדן מיומנויות מסוימות, אובדן שיווי משקל, עיוות של הגוף, נפיחות, עוויתות שריריות, אדמומיות (לא בלחיים) או לחילופין, אובדן צבע.

הפגיעות תהיינה בעיקר בשרירים, בעצבים, בגידים, ברצועות, בפרקים, בדיסקים ובסחוסים.

באשר לאפשרות המוות כתוצאה מהתופעות הנ"ל- היא לא נפוצה, אך קיימת. הנזק יכול להיות בלתי הפיך, ואף חמור יותר. לפני כחודש אושפז גרפיקאי שעבר 20 שעות רצוף מול המחשב, וסבל מתסחיף ריאתי כתוצאה מקרישי דם שנוצרו אצלו. זה, למשל, עלול להרוג.

הסימנים לתסחיף ריאתי הם, אגב, קשיי נשימה, בנוסף לסימפטומים שפירטנו לעיל.

ובנוגע לנוסעים המסכנים במחלקת תיירים- מחקרים גילו שבין 2 ל- 5 אחוזים מהנוסעים מפתחים קרישי דם כתוצאה מישיבה ממושכת בטיסה, אך רק מיעוטם מרגיש את התופעה, ומעטים עוד יותר מאובחנים.

והנה הדרך הנכונה לשבת, לאלו מכם שעובדים שעות מול המחשב:

writing-computer-posture-body-alignmentבכל אופן- אתם יכולים לעשות הפסקה של כמה דקות ביום, להדפיס את הפינה היומית של המועדון (על נייר ממוחזר, כמובן), ולקרוא תוך כדי שאתם מתהלכים בחדר ומותחים את שריריכם.

שבוע טוב ויציב!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *