מה מקור הסמל מגן דוד?

המערכת תחלק את התשובה לשני חלקים:

מקור הסמל

סמל שני המשולשים הופיע כבר לפני אלפי שנים, בתרבויות קדומות של המזרח הרחוק, ואף בתרבות המוסלמית. הפעם הראשונה בה הופיע הסמל בהקשר היהודי היה בתקופת הברזל, במאה השביעית לפנה"ס בחותם יהודי שנמצא בצידון. הוא גם הופיע בכמה בתי כנסת מתקופת בית שני, אך לצידו הופיעו גם חותם שלמה (מעין כוכב מחומש) וצלב קרס (זה היה לפני היטלר, לא להיבהל- אלה לא ונדליסטים). בכל אופן, הוא לא היה בעל מעמד גבוה במיוחד בתקופה ההיא, ובטח לא שימש כסמל יהודי אקסלוסיבי. אך חייו של המגן דוד השתנו לחלוטין בימי הביניים. בשנת 1354 העניק הקיסר קארל הרביעי את הזכות ליהודי פראג להניף דגל משלהם. הם בחרו במגן דוד, והחלו לקדם את פניהם של הקיסרים בדגלים עם סמל זה. מהמאה ה-19 נפוץ הסמל מגן דוד גם בחותמות של יהודים ועל פרוכות של ארונות קודש.

משמעות הסמל

הרבה פרשנים הצביעו על הקשר בין הפרח שושן צחור, שנראה מלמעלה כמו מגן דוד, לבין הסמל עצמו. ישנו חוקר שאף הגדיל וטען כי מתחת לכל נר בבית המקדש היה שושן צחור, ומכאן חשיבותו של הסמל. משמעויות סימבוליות יותר שיוחסו לסמל:

 • שילוב של היסוד הזכרי (משולש כלפי מעלה) והנקבי (משולש כלפי מטה, כעין כלי קיבול).
 • שילוב בין היסוד שמיימי (שוב, כלפי מעלה), לארצי (נחשו מה?)
 • לפי הקבלה, המגן דוד רומז על שבע הספירות, כאשר כל אחד מקודקודיו רומז על ספירה אחרת, והאמצע רומז על ספירת המלכות.
 • הפילוסוף פרנץ רוזנצוויג טען כי משולש אחד מסמל את השילוש: אלוהים, אדם, עולם, והמשולש השני מסמל את היחסים ביניהם: אלוהים-עולם (בריאה), אלוהים-אדם (התגלות), אדם-עולם (גאולה).  ומה הקשר לדוד המלך? יש האומרים כי זה היה הסמל שטבוע על מגנו ועל מגני לוחמיו, ויש הטוענים כי זוהי למעשה חתימתו: האות ד' בכתב עברי עתיק דומה למשולש, ושני משולשים, אחד על השני, היוו את חתימתו של מלכנו הקדום, אשר בשמו, כידוע, יש לא ד' אחת, כי אם  שתיים.

ולהיסטוריה מודרנית יותר: בשנת 1897 אימץ הקונגרס הציוני הראשון דגל לתנועה הציונית שבמרכזו מגן דוד כחול. הצעתו המפורסמת של הרצל, בנוגע לדגל עם 7 כוכבי זהב, לא התקבלה באותו קונגרס, משום שנעדרו ממנה סממנים יהודיים.  ועוד משהו ממש ממש אקטואלי: בדצמבר 2005 הוסכם על אימוץ סמל המעוין האדום כסמל ניטראלי בעל מעמד שווה לצלב האדום ולסהר האדום. ולמה זה קשור למגן דוד? כי מעתה התקבל גם ארגון מד"א- מגן דוד אדום לשורות ארגון הצלב האדום הבינלאומי. סמל המעוין הותאם לכך. ראו תמונות מצורפות של הסמלים השונים.

red-crescent-crystal red-cross-crystal red-magen-david

3 comments for “מה מקור הסמל מגן דוד?

 1. 24 באפריל 2012 at 11:05

  למה לא כתוב ??????????????.

 2. 12 באוגוסט 2015 at 0:10

  I'm not quite sure how to say this; you made it exmertely easy for me!

 3. hava
  28 באוקטובר 2015 at 15:34

  מועיל מאוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *