לפי מה נקבע סדר החיות בלוח השנה הסיני?

שלום לכולם,

היום מבקשת המערכת גם לציין את יום השנה הסיני, החל היום, ה- 18 בפברואר, וגם לענות באותה הזדמנות על שאלתו של השואל: "לפי מה נקבע סדר החיות בלוח השנה הסיני?"

שואל וחברי מועדון יקרים,

כזכור לכם מהתשובה לשאלתה של המחבקת על לוחות שנה של עמים ודתות שונים, לוח השנה הסיני הוא מיוחד- המזלות באסטרולוגיה הסינית נקבעים לפי השנה, ולא לפי החודש בה האדם נולד. לכל שנה יש חיה משלה (החוזרת כל 12 שנים), ואלמנט משלה, אחד מחמשת האלמנטים בפילוסופיה הסינית: מים, עץ, אש, אדמה ומתכת. החיות הן (לפי הסדר):

עכברוש

שור

טיגריס

ארנב

דרקון

נחש

סוס

כבשה

קוף

תרנגול

כלב

חזיר

שתים עשרה החיות הללו לא נחלקות רק על פי השנים (כאמור, כל שתים-עשרה שנים), אלא גם לפי החודשים (על פי הירח, לא השמש), כאשר החיה של החודש בה נולדת, היא החיה הפנימית שלך (בניגוד לחיה החיצונית, שהיא החיה של השנה בה נולדת). מבולבלים? זה עוד לא הסוף. החיות גם מייצגות שעות ביממה- כל חיה מייצגת פרק זמן של שעתיים. כך נוצר מצב שהמערכת, למשל, נולדה בשנת הסוס, בחודש הנחש וגם בשעת הנחש.

ולעניין סדר החיות בגלגל המזלות הסיני. האגדה מספרת כך:

הקיסר פרסם כי עומדות להיבחר 12 החיות שיהיו בגלגל המזלות. מכיוון שהיה ויכוח צפוי על מיקומה של כל אחת בגלגל, הוחלט על תחרות- כל החיות התבקשו לחצות את נהר גועש, ומיקומן בגלגל ייקבע לפי סדר ההגעה שלהן לגדה השנייה. כשהוכרזה התחרות, עמדו העכברוש והחתול בפני הבעיה החמורה ביותר: שניהם לא כל כך יודעים לשחות, ואילו החתול אפילו מפחד ממים. הם ביקשו מהשור שירכיב אותם על גבו, מכיוון שהוא חיה מסיבית שלא מכביד עליה משקל. השור הסכים, וכאשר התקרבו השלושה אל החוף דחף העכברוש את החתול אל המים וקפץ אל הגדה השנייה לפני שהשור האיטי הספיק לעשות זאת. כך הגיע העכברוש ראשון, השור שני, הטיגריס שלישי (מתנשף ומסביר לקיסר כי היו זרמים חזקים ולכן התעכב), הארנב רביעי (הוא קיפץ מאבן לאבן כדי לחצות את הנהר. כאשר הגיע השיטפון, הוא נאחז בבול עץ, שהביא אותו לגדה השנייה). בשלב זה התפלא הקיסר כיצד יצור מעופף וחזק כמו הדרקון לא הגיע במקום ראשון. ואז הופיע הדרקון וסיפר שהתעכב בדרך כי עזר לכל מיני אנשים. העיכוב האחרון שלו נגרם כאשר ראה ארנב נסחף על בול עץ בנהר. הוא נתן נשיפה עדינה והביא אותו לצד השני. כך הגיע הדרקון במקום החמישי. אחריו הגיע הסוס, כשעליו כרוך הנחש. כשראה זאת הסוס, הוא כל כך נבהל שהעיף את הנחש קדימה. כך הגיע הנחש לקו הסיום במקום השישי, והסוס במקום השביעי.  לאחר מכן הגיעו יחד הכבשה, הקוף והתרנגול. הם סיפרו לקיסר כי הם עבדו בשיתוף פעולה על מנת לעבור את הנהר הגועש: התרנגול מצא רפסודה, ואילו הקוף והכבשה ניקו את העשבים מסביב כדי שיהיה אפשר להזיז אותה. שלושתם דחפו את  הרפסודה לנהר, וכך הגיעו. הקיסר נתן לכבשה את המקום השמיני, לקוף את המקום התשיעי ולתרנגול את המקום העשירי. הכלב, שהיה השחיין הטוב מכל החיות, הגיע רק במקום האחד-עשר. הוא הסביר לקיסר שהוא כבר מזמן היה זקוק למקלחת טובה, והמים הצלולים של הנהר כל כך נעמו לו, שהוא כמעט ושכח לצאת… הקיסר כבר כמעט עמד ללכת, אבל אז הגיע החזיר. הוא הסביר שעצר באמצע המרוץ לאכול, כי היה נורא רעב, ולאחר מכן תפס תנומה קלה. כאשר התעורר, המשיך במרוץ, והנה הוא. הקיסר נתן לו את המקום ה-12 והאחרון.

והחתול?

לאחר שנחלץ מהנהר והפסיד בתחרות, הוא הפך להיות האויב המושבע של כל משפחת העכבריים למיניהם, עד עצם היום הזה.

אז תאריכו את זה שאתם לא עכברוש/חולדה/עכבר בבית של המערכת- לא היה לכם סיכוי מול מערך מחושב היטב של רוצחים עם מניע.

ואם תרצו, המערכת מוכנה לספר לכל אחד מכם מהו החיה (והאלמנט) של השנה בה הוא נולד.

רוצים? שילחו למערכת את חודש ושנת הלידה שלכם.

יום טוב,

מ. שאילתא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *