תאריכו את זה- ניילון

 בוקר טוב לכולם,

היום לפני 72 שנים בדיוק, ב- 28 בפברואר 1935, הגיחה לעולם המצאה חדשה- הניילון.

הניילון הומצא על ידי איש בשם וואלס קרותרס, שעבד במעבדות של חברה אמריקאית בשם דופונט. מטרתו המקורית של המוצר החדש הייתה למצוא תחליף למשי, כאשר הפוטנציאל העסקי הגבוה ביותר היה נעוץ בייצור גרביונים מחומר עמיד וזול יותר ממשי. בסוף זה הלך להם, והיום המוצר המפורסם ביותר העשוי מניילון היא גרב הניילון.

אבל זה לא היה המוצר הראשון. אנשי דופונט הציגו את המצאתם החדשה כשימושית במוצר הנפוץ: מברשת השיניים. לראשונה הוצגה מברשת שיניים אשר סיביה עשויים מניילון, ולא משיער חיות, כמו שהיה עד כה.

למרות התחליף המפתה (צחצוח שיניים במשהו סינתטי והיגייני ולא בחלקים של מישהו שהיו לו הורים), לא תפסה המצאת הניילון תאוצה, עד למלחמת העלום השנייה. ב- 1941, כזכור, הצטרפה ארצות הברית גם היא למלחמה, כשהיא פותחת חזית חביבה גם במזרח הרחוק, מול יפן. ונחשו מה היה המוצר הפופולארי לייבוא מיפן ומהמזרח? נכון, משי (וגם כותנה). האמריקאים גילו שכשמפציצים אותם, לא ששים היפנים לעשות עסקים. הצבא האמריקאי עמד בפני בעיה אפסנאית קשה: לא היה חומר לייצור מצנחים, חבלים ושאר דברים שמונעים מאנשים ליפול אל מותם. הניילון הצטרף לפס הייצור של המוצרים הללו, והתגלה כחומר מופלא העמיד (כמעט) להכל.

לאחר המלחמה שב סיב הניילון לפס הייצור של הגרביונים, וסיפק לחיילים המשוחררים שעות של הנאה בהתבוננות על רגליהן החטובות של הנשים שמילאו את מקומם עד עכשיו במקומות העבודה ונדחקו בחזרה למטבח. לנשים, לעומת זאת, סיפק סיב הניילון שעות של גירודים.

אגב, בשנות ה- 30 המתחרה העיקרי של הניילון היה דווקא סיב הקנביס, ששימש רבות בתעשיית הטקסטיל. יש האומרים כי חברת דופונט, כדי לקדם את המוצר החדש שלה, דאגה להוציא את הקנביס מחוץ לחוק, דבר שאיפשר את השתלטות סיב הניילון על תעשיית הטקסטיל.

nylon_news_f

ולמה נקרא הניילון: "ניילון"?

יש הרבה תיאוריות בעניין:

  1. תיאוריה אחת אומרת כי שלושת האותיות הראשונות nyl  הן שרירותיות והסיומת on לקוחת מסיומות אחרות של חומרים: cotton, rayon וכו'.
  2. תיאוריה שנייה אומרת כי השם המקורי של המוצר היה no-run, כלומר, ללא קשרים. ראשי החברה לא רצו שם כל כך מחייב, ושינו כל פעם אות אחת בשם, עד שהגיעו למילה nylon, שהייתה בעיניהם הקליטה ביותר.
  3. תיאוריה אחרת אומרת כי המילה היא למעשה ראשי תיבות של המשפט: Now You Lowsy Old Nippons, כלומר, בתרגום חופשי: לכו לעזאזל, יפנים.
  4. והתיאוריה הנפוצה ביותר אומרת שהמילה היא למעשה שילוב של שמות הערים NY ו- , London, מהן באו אנשי הצוות שעבד על ההמצאה. בהמשך לתיאוריה זו, יש האומרים כי הרעיון עלה מהתבוננות בכרטיס טיסה מניו יורק ללונדון, עליו עיר המוצא ועיר היעד היו רשומות כך:

NY-LON. תיאוריה זו לא הוכחה מעולם (אבל לדעת המערכת היא התיאוריה החביבה ביותר).

אז תאריכו את זה שלמרות שהומצא משהו שהורס את הסביבה, לא מתפרק איזה מיליון שנה ובאופן כללי נשאר לנצח באתרי טיולים (ע"ע המטייל הישראלי), לפחות אנחנו לא צריכים לצחצח שיניים עם שערות של סוס (כי מי יודע מאיזה חלק בגוף לקחו אותן?!).

יום טוב עם רעננות בפה,

מ. שאילתא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *