תאריכו את זה- ג'וני זרע תפוח

בוקר טוב לכולם,

היום לפני 260 שנים, ב- 11 במרץ 1847, נפטר ג'ון צ'פמן, שהיה ידוע יותר בכינוי "ג'וני אפל סיד" (Jonny Appleseed‏), כלומר, ג'וני זרע-תפוח.

לציון יום פטירתו, חוגגים היום ברחבי ארצות הברית את יום ג'וני אפלסיד.

מי היה הג'וני הזה ומה הקטע שלו עם תפוחים?

ובכן, מדובר בנוצרי אדוק, מראשוני המתיישבים (או הכובשים) ביבשת אמריקה. מגיל צעיר הוא התעניין בצמחים והתמחה בהקמת משתלות. הוא נראה כך:

ג’וני זרע-תפוח

יום אחד הוא קם והחליט שתפקידו להביא ישועה להמונים בדמות תפוחים. כך החל מסעו, שנמשך עשרות שנים, עד מותו בגיל 64. המסע החל במסצ'וסטס, והמשיך לחלקים מאוהיו ומניו יורק. ג'וני היה הולך ימים שלמים ברגליים יחפות, עד שהיה נתקל בפיסת אדמה שנראתה לו כמתאימה. הוא היה מנקה אותה ומכשיר אותה לזריעה, ואז מוציא מתיקו את רכושו היקר ביותר: זרעי עץ התפוח. לאחר שהיה זורע אותם הוא היה מקים מסביבם גדר ועוד כל מיני קונסטרוקציות חקלאיות. את החלקה הוא היה משאיר למתיישבים המקומיים והיה מסביר להם כיצד לטפל בה. הוא התפרנס במסעותיו ממכירת תפוחים (איך לא?), וממכירת זרעיהם. לעיתים קרובות, כאשר לא יכלו לשלם לו המתיישבים, הוא נתן להם לשלם מאוחר יותר, או ביקש דבר אחר בתמורה, כמו בגדים משומשים או קצת מזון. שמו הלך לפניו כאיש נעים הליכות, נדיב ואדוק בדתו.

אגדות רבות התהלכו עליו באשר לקשריו המיוחדים עם חיות השדה, מהן לא פחד, ועם האינדיאנים, איתם קשר קשרים טובים. 

כאמור, היום, ב- 11 במרץ, מציינים ברחבי ארה"ב את יום ג'וני אפלסיד, ומספרים את סיפור חייו ומותו. במסגרת הפעילויות צובעים ציורים כמו זה:

כותבים סיפורים על ג'וני על ניירות כמו זה:

<<Apple paper theme.bmp>>

ואפילו משחקים איקס-עיגול עם תפוחים. כך:

<<Apple XO.bmp>>

אגב, ג'וני מת ממחלה שנקראה "שפעת החורף", בה חלה כשהוזעק לטפל באחת החלקות שלו, שניזוקה. ביום מותו המשוער, כאמור, נקבע גם יום החג הלאומי הקרוי על שמו.

אם הייתם ילדים אמריקאים היום, קרוב לוודאי שהתפריט שלכם היה מורכב מפאי תפוחים, סיידר תפוחים, תפוחים אפויים בתנור, רסק תפוחים ולמנה עיקרית- צלי ברוטב תפוחים.

אז תאריכו את זה שיש לנו את ט"ו בשבט, שם אין התחייבות לפרי אחד, ואפשר לסיים את החג בלי הקאה מסיבית בשירותים מכמויות התפוחים האדירות.

יום טוב וירוק (כי אלה התפוחים הכי טעימים!),

מ. שאילתא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *