תאריכו את זה- מרפי בראון

שלום לכולם,

היום לפני 9 שנים בדיוק, ב- 13 במרץ 1998, צולם הפרק האחרון בסדרה "מרפי בראון".

כידוע לכם (או לא), "מרפי בראון", בכיכובה של קנדיס ברגן, הייתה סידרה על תחנת טלוויזיה בשם FYI‏ (ראשי תיבות של For Your Information‏). הדמות המרכזית בה הייתה מרפי בראון, מגישת חדשות שאין לה אלוהים, חדת לשון ובעלת מזל רע במזכירות (הגימיק של הסדרה היה שבכל פרק הגיעה למרפי מזכירה חדשה, כל אחת מסובבת יותר מהשנייה, וכל פרק מרפי נאלצת לפטר אותה).

הסדרה היתה שנויה במחלוקת, עקב עיסוקה בנושאים שעד אז לא נראו בטלוויזיה: הדמות הראשית, כמו ברגן עצמה, הייתה אלכוהוליסטית שחזרה זה עתה משיקום. לאחר כמה עונות, נכנסה מרפי להריון, ילדה את התינוק וגידלה אותו לבד. הצגת דמות של אם חד-הורית חזקה, משוחררת ובאור חיובי, גררה ביקורת מארגוני שמרנים בארה"ב, ובעיקר מסגן נשיא ארה"ב דאז, דן קויל. בנאום שנשא לאומה הזכיר קויל את הסדרה ואמר כי היא הורסת את ערכי המשפחה האמריקאיים בכך שהיא מבטלת את חשיבותה של נוכחות אב בגידול ילדים. כותבי הסדרה לא נשארו חייבים ולאורך כל שנות כהונתו של קויל לא הפסיקו "לרדת" עליו, להקניט אותו והוא שימש כמקור בלתי נדלה לבדיחות על פוליטיקאים מטומטמים.

היום, כאמור, לפני 9 שנים בדיוק, צולם הפרק האחרון בסדרה (ששודר בשני חלקים). הנה תקציר של הפרק, למי שמכיר ואוהב את הסדרה:

מרפי מסיימת את טיפולי הכימותרפיה שלה (אה, כן, הם גם נגעו בנושאים כמו סרטן השד, למשל), ולאחר בדיקה היא מגלה שהיא צריכה לעבור עוד ניתוח אחרון. היא נכנסת לניתוח ושם היא חווה חוויה רוחנית, פוגשת את האדם היחיד אותו לא ראיינה עדיין אלוהים- ומראיינת אותו. בזמן שהיא מראיינת ונמצאת על שלוחן הניתוחים בו זמנית, החבורה מחכה בחוץ. עוד לפני כן הודיעה מרפי על פרישתה מהתחנה, והם מנסים להבין איך להמשיך בלעדיה. ג'ים (המגיש המבוגר) מחליט שזה הזמן לפרוש, וגם לאחרים יש תוכניות משלהם. בינתיים, ברחוב, מצלמים סרט עם ג'וליה רוברטס. כשהיא מגלה שפרנק (החבר הטוב ביותר של מרפי) נמצא בסביבה, היא עושה הכל כדי לפגוש אותו (ג'וליה רוברטס שיחקה בתפקיד עצמה). הם מצליחים להיפגש בסוף הפרק, וג'וליה מזמינה אותו לדייט.

מרפי יוצאת מהניתוח אחרי שיחה עם אלוהים, מחליטה לא לפרוש, אך מגלה שזה מאוחר מדי- כולם כבר החליטו איך הם ממשיכים בלעדיה. היא חוזרת למשרד, מגלה שם מזכירה חדשה (כמובן), ומפטרת אותה. את המזכירה האחרונה, ה- 93 במספר, משחקת בט מידלר.

הפרק מסתיים בקפיצה קדימה של 10 שנים, שם רואים את הבן של מרפי מחפש את אלדין (השיפוצניק הנצחי שלה), לאחר שהשניים לא היו בקשר שנים. אלדין מופיע, מציע למרפי נישואין, והיא בתגובה מציעה לו לסיים לשפץ כבר את הבית...

והנה תמונה של כולם, מהעונה הראשונה:

murphy-brown.jpg

אז תאריכו את זה שלא כל הסדרות האמריקאיות הן טפשיות, שטחיות ושמרניות, ושגם לאמהות חד-הוריות, אלכוהוליסטיות, חולות סרטן וביצ'יות לא קטנות יש מקום בטלוויזיה

יום טוב וליברלי לכולם,

מ. שאילתא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *