תאריכו את זה- ליקוי ירח

בוקר טוב לכולם,

 היום לפני 4 שעות, ב- 4 במרץ 2007, הגיע לשיאו ליקוי הירח שהחל בשעה 22:16:29, אמש.

ומהו ליקוי ירח? הכוונה היא לאירוע בו נכנס הירח לאזור הצל שמטיל כדור הארץ. כידוע, הירח מקבל בדרך כלל את אורו מהשמש (וזהו למעשה האור שאנו רואים כשאנו מתבוננים בירח). מכיוון שבעת כניסתו לאזור הצל, אורה של השמש אינו מגיע אליו, הירח לוקה. מכאן נובע שליקוי ירח יתרחש רק כאשר כדור הארץ נמצא בין הירח לבין השמש ודבר זה קורה רק כאשר הירח מלא או קרוב להיות מלא.

למרות הצל שמטיל כדור הארץ, ישנן כמה קרני שמש שובבות המצליחות להסתנן ולהגיע לירח. מכיוון שרק לקרניים האדומות (כך מסבירים באגודה הישראלית לאסטרונומיה) יש סיכוי להיכנס לאזור הצל (להם ולסימבה..), נצבע הירח באדום בשלבים מסוימים של ליקויו.

ליקוי הירח של אמש היה מיוחד משום שהיה ניתן לראות אותו (גם אם באופן חלקי) מכל יבשת על פני כדור הארץ. מישראל, אגב, ניתן היה לראות את כל שלבי הליקוי באופן מלא, גם בשידור חי ממצפה הכוכבים בגבעתיים, וגם בדרך המסורתית- לצאת החוצה ולהביט למעלה…

והנה תמונות מליקויי הירח הקודמים, בספטמבר 2006, ובשנת 2004:

lunar-eclipse-2006lunar-eclipse-2004

ליקוי הירח הבא, אגב, צפוי להיות ב- 28 באוגוסט 2007.

השנה צפויים גם שני ליקויי חמה (חלקיים): ב- 19 במרץ (ממש עוד שבועיים!), וב- 11 בספטמבר.

אז תאריכו את זה שאם קצה נפשכם בתחפושות המסורתיות (למשל: תחפושת של מחבל רעול פנים בו נתקלה המערכת כאשר שוטטה לה במסדרונות הארגון המכובד בו היא עובדת וכמעט חטפה התקף לב), תדעו שלפחות לישות אחת היה האומץ להתחפש למשהו שונה ומיוחד השנה. ממש ונהפוך הוא!

בברכת פורים שמח ומשכר,

מ. שאילתא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *