תאריכו את זה- ג'ינס

שלום לכולם,
היום לפני 134 שנים, ב- 20 במאי 1873, רשמו לוי שטראוס וג'ייקוב דייויס פטנט על הג'ינס.
לוי שטראוס היה סוחר בדים מסן פרנסיסקו, וג'ייקוב דייויס היה חייט שהיה קונה ממנו בד לעיתים קרובות. לדייויס היה לקוח קבוע, שהיה מתקן אצלו את מכנסיו, שנקרעו בתדירות גבוהה. ואז נצנץ במוחו הרעיון לשים מסמרי נחושת במקומות בהם המכנס נמתח (כגון כיסים). מכיוון שלא היה לג'ייקוב את הכסף הנחוץ לרשום את הרעיון כפטנט, הוא הציע ללוי שטראוס להיות שותפו ולהקים עסק יחד. כך נולדה חברת ליווייס, בזכות פטנט שנקרא: "שיפור בהידוק הכיסים".
אגב, השם ג'ינס מקורו מאיטלקית. במקור המכנסיים נקראו: blu du Genova‏, כלומר, הכחולים מגנואה. בצרפתית הפך הכינוי ל- bleu de Genes‏, או בקיצור- ג'ינס.
ואותה איטליה, בשנת 1999, קבעה בבית משפט כי "אישה שלובשת ג'ינס אינה יכולה להיאנס", מכיוון שלא ניתן להסיר ג'ינס מקורבן ללא הסכמה. הברקה זו הייתה הנימוק לזיכוי אנס בבית המשפט העליון, לאחר שהורשע באונס נערה בת 18, שלבשה, לרוע מזלה, את המכנס המפורסם בעולם. לקח להם שנתיים תמימות להבין כי החיים אינם שחור ולבן, וכי באופן כללי גברים לא צריכים לשבת בבית משפט עליון אם אלה ההחלטות שהם מסוגלים להגיע אליהן. בכל אופן, ב- 2001 בוטלה ההחלטה והוכרה העובדה שג'ינס, למרבה ההפתעה, לא מונע אונס.
אז תאריכו את זה שיש הרבה סוגי ג'ינס בעולם, והרבה גזרות, וגם האופנה הטיפשית הזאת, של המכנסיים שהולכים ונהיים צרים למטה, תחלוף בקרוב מן העולם. בואו נישא תפילה!
יום טוב ורחב שוליים,
מ. שאילתא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *