תאריכו את זה- טיסות מסביב לעולם

שלום לכולם,
היום לפני 80 שנים בדיוק, ב- 21 במאי 1927, השלים צ'ארלס לינדברג את טיסת הסולו הראשונה מעל האוקיינוס האטלנטי, ובכך הפך להיות האדם הראשון שחצה את האוקיינוס האטלנטי בטיסה ישירה, ללא עצירה.
והיום, לפני 75 שנים בדיוק, ב- 21 במאי 1932, השלימה אמיליה ארהרט גם היא טיסת סולו מעל האוקיינוס האטלנטי, ובכך הפכה להיות האישה הראשונה שעשתה זאת אי פעם.
טוב, אז על מי נרחיב קצת, על ארהרט או על לינדברג?

BKza2BiCAAI7EMP
ארהרט, כמובן (ישנם גורמים פמיניסטיים במערכת, וחוץ מזה היו לה חיים יותר מעניינים):
בעת שבירת השיא של טיסה רציפה מעל האוקיינוס האטלנטי, הייתה ארהרט בת 34 (היא התחילה לטוס רק בגיל 25!). מאז היא הספיקה לשבור עוד כמה שיאים:
–       ‏היא הייתה האישה הראשונה שטסה רצוף בין הונולולו לבין קליפורניה (למי איכפת?!)
–       ‏היא אחזה במספר שיאי עולם במהירות טיסות חוצות יבשות
–       ‏שנה בלבד לאחר שלמדה לטוס היא כבר קבעה שיא חדש של טיסה לגובה לנשים
וחוץ מזה- היו לה גם חיים לא רגילים לאישה בשנים ההן. היא הייתה נשואה והגדירה את הנישואים כ"פתוחים", היא הייתה יועצת קריירה לנשים באוניברסיטה, היא שימשה עורכת תעופה במגזין "קוסמופוליטן", ואף פרסמה שני ספרים.
ב- 1937, והיא בת 40 בלבד, החלה ארהרט בפרויקט הגדול ביותר שלה- להקיף את העולם בטיסה, במסלול הארוך ביותר שנעשה עד אז (כמו שהבנתם, כולם היו בתקופה הזו בקטע של לשבור שיאים). ארהרט והנווט הגיעו עד האוקיינוס השקט, שם היו אמורים לנחות לעצירת ביניים על אי, אך הם מעולם לא הגיעו אליו. הם נעלמו באותו יום וגורלם מעולם לא נודע. עם זאת, ההשערות באשר לגורלה של ארהרט (שהייתה כבר מפורסמת מאוד באותה תקופה), היו רבות לפחות כמו מספר השיאים שהיא שברה, והם נעו מנחיתת אונס בלב ים, נחיתה על אי בודד וגוויעה ברעב, ועד למשימת ריגול אצל היפנים, שממנה לא חזרו בחיים. אגב, היו כאלה ששכללו את תיאורית-הריגול-היפנית וטענו כי ארהרט והנווט הצליחו במשימה, וחזרו לארה"ב תחת זהויות בדויות.
היעלמותה היוותה השראה לספרים בדיוניים שנכתבו עליה (כמו רומן בלשי, או ספר המתאר בגוף ראשון את מה שקרה לה באמת בזמן ההיעלמות). היא הוזכרה גם בסדרה "מסע בין כוכבים" (שם הועלתה ההשערה שהיא נחטפה על ידי חייזרים), נעשו עליה סרט וסדרת טלוויזיה, ואפילו רוס גלר, מ"חברים", הזכיר בפרק מסוים כי הוא רוצה להקים פארק דינוזאורים על שמה.
אז תאריכו את זה (בעיקר ה"קשישות" מביניכן), שיש חיים אחרי גיל 30, ושגם אם מתחילים את הקריירה בסוף שנות ה- 20, עדיין אפשר להגיע לפסגת העולם…
יום טוב ומלא גבהים!
מ. שאילתא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *