תאריכו את זה- כלבים בחלל

בוקר טוב לכולם,

היום לפני 47 שנים, ב- 19 באוגוסט 1960, שוגר הלווין החמישי והאחרון מתוכנית ספוטניק, הידוע בכינויו "ספוטניק 5".

ספוטניק 5 היה הלוויין הרוסי הראשון (ובכלל), שהטיס בתוכו בעלי חיים לחלל, וגם החזיר אותם בריאים ושלמים לכדור הארץ.

על סיפון הלוויין היו שתי כלבות, סטרלקה ובלקה, ארנב אפור אחד, 40 עכברים, שני עכברושים וכמה מיני צמחים. כעבור יממה אחת בלבד של טיול בחלל, חזר הלוויין ובו כולם בריאים ושלמים.

מצ"ב תמונה של הכלבות.

cf820e6b42e476c20ee7859767686eb6_400x400

לאחת מהן, סטרלקה, היה רומן קצר עם כלב בשם פושוק, ואחד מפירות אהבתם, גורה בשם פושינקה, נמסרה לז'קלין קנדי, אשתו של נשיא ארה"ב דאז, כמתנה. לאחר בדיקה מדוקדקת של הגורה, לוודא שהיא אינה "כלבת ריגול", היא התקבלה בביתם וחיה שם חיים ארוכים.

בהזדמנות זאת, המערכת מבקשת לציין את התנגדותה לניצול מכל סוג של בעלי חיים, ועצם העובדה שכולם יצאו בשלום מספוטניק 5, לא משנה את עמדתה של המערכת, שיוצאת נגד שימוש בבעלי חיים כבבשר תותחים.

ובהזדמנות זו נציין כאן את לייקה, הכלבה הראשונה (ובעצם היצור החי הראשון) בחלל. היא הייתה כלבה משוטטת ברחובות מוסקבה ואומנה במשך כמה שבועות למשימה: טיסה בלוויין ספוטניק 2. ספוטניק 2 היה אמור לבצע את מספר ההקפות המקסימלי במסלול שנקבע לו ולפיכך, סיכוייה של לייקה לחזור בחיים הוצגו לציבור הרוסי כקטנים. ואכן, כמה ימים לאחר השיגור, דיווחו הפקידים הרשמיים כי לייקה אינה עוד בין החיים. לפי הדיווח, ניתן לה מזון מורעל, כהמתת חסד. בשנת 2002 הודה אחד המדענים שהשתתף בניסוי, כי לייקה מתה תוך חמש עד שבע שעות מזמן השיגור מעקה (סטרס), ומהתחממות יתר. היא נותרה, עד היום, היצור החי היחיד ששוגר לחלל בלא כל סיכוי לחזור בחיים. מצ"ב בול שהונפק לזכרה.

ro57_dogs_01u

והנה עוד קישור קטן, רק להראות כמה הרוסים זה עם לא ברור- תמונות ממוזיאון המוקדש לכלבי החלל שלהם:

שבוע טוב!

מ.שאילתא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *