במה שיחקו הצלבנים?

האופה שאל:

באלו משחקים היו הצלבנים נוהגים לשחק בא"י?

אופה יקר,

בהמון המון משחקים, ממש כמו היום. הצלבנים, שבאו מרובם ממשפחות טובות באירופה של ימי הביניים, הביאו איתם לארץ הקודש, חוץ מהרבה מוות, עינויים וחרבות (ואת ישו, כמובן), את כל המשחקים אותם נהגו לשחק בחצר ביתם (טוב, אולי לא ממש חצר, יותר פארק ענק עם נחל שעובר בשטח האחוזה, אבל אתה מבין למה הכוונה).

היו להם משחקי חברה וספורט, כמו קליעה בחץ וקשת, קולף (מה שהיום הוא גולף), משחק-כדור (מה שהיום הוא פוטבול), זריקת פטיש, שינטי (גרסה מוקדמת של הוקי), קליעת פרסות-סוסים אל מטרה, סקיטלס (משהו כמו באולינג), סטולבול (משהו כמו קריקט), וכמובן, הספורט האלמותי- היאבקות.

הצלבנים בימי הביניים נהגו גם לשחק הרבה במשחקים קוביות ובמשחקי שולחן. השחמט והדמקה היו פופולריים כבר אז, כמו גם השש-בש backgammon.jpg (לא, הוא לא הומצא בצבא הישראלי).

היה להם משחק שנקרא Alquerques והיו לו כמה גרסאות שנראו כך: 

alburquerque1.jpg  alquerque2.jpg

ומשחק שנקרא Nine Mens Morris ונראה כך:

shp-nine-mens-morris-m.jpg

היה להם משחק שנקרא "שועל ואווזים", ונראה כך:

foxandgeese.jpg

ועוד הרבה הרבה משחקי קוביות. הקוביות שלהם נראו כך:

egytpdice.jpg

שים לב שהרבה מלוחות המשחק היו חקוקים על אבנים. הצלבנים, כנראה, לא נשאו לוחות אבן איתם לארץ ישראל, אלא חקקו אותם במקומות שבהם הם חנו לאורך המסע. מה שהם כן סחבו איתם היו בעיקר הקוביות והקלפים (ממש כמו היום, היו אינסוף וריאציות של משחקי קלפים. ממש כמו היום- אני לא מבינה באף אחד מהם, אז אני לא אפרט).

ולסיום, אם תרצה להרחיב את ידיעותיך בעניין, הנה אתר בשבילך.

2 comments for “במה שיחקו הצלבנים?

 1. 13 במאי 2008 at 14:37

  יפה, יפה… מאוד מעניין.

  עכשיו שאלה בנושא – באתר ארכאולוגי מסויים שקשור ללגיון העשירי שחנה בארץ, של הרומאים כמובן נמצאו לוחות משחק של איקס-עיגול שהוטבעו על תחתיות של סירים. נשאלת השאלה – מדוע הטבח המפגר עשה את זה? לא היה לו שולחן?

  ובכן, העיניין שאנו מוצאים במשחקים כיום הוא אינו אותו עיניין שמצאו בו פעם, המשחקים בצבא הרומי נועדו לקבוע מנצחים במשחקי הימורים ומיומנות לפעמים שניהם לפעמים כל אחד בנפרד, אבל הדבר אסור בתכלית האיסור – חיילים שיושבת בינהם מחלוקת שנגרמה ממשחק איקס-עיגול (זה נשמע מצחיק אבל אז היו מעורבים סכומי כסף לא קטנים במשחקים הללו…) היא מחלקת חיילים מפולגת וחסרת "אחדות" ו"רעות" (עפ"י עלון רוח צה"ל עמוד 4). אי לכך – אם אתה בכל זאת רוצה להמר ולהרוויח מטבע זהב או שניים אז כדאי שתסתיר את זה טוב טוב במקום שאף אחד לא יחשוב לבדוק -למשל, בתחתית של סיר.

  תודה רבה על התשובה. אגב, לא מזמן נפל לידי (בעד סכום סמלי של 12 ש"ח) המשחק העתיק זה שנקרא nine mens morris וזה משחק מגניב!!

 2. 13 במאי 2008 at 14:43

  מיד אני מזמינה את עצמי לשחק במשחק העתיק :mrgreen:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *