מיהם האויבים הטבעיים של רכיכות?

שלום לכולםן,

המצטרפת החדשה למועדון, האמנית, שאלה:

מהם האויבים הטבעיים של חשופיות, חלזונות, שבלולים ושאר רכיכות הגרות בגינה, ואיך מגדלים אותם?

אמנית יקרה,

תשמחי לדעת כי לרשימת הרכיכות הנ"ל ישנה רשימה ארוכה עוד יותר של אויבים טבעיים. אך אליה וקוץ בה- לא כל האויבים הטבעיים רלוונטיים לגבייך. חלקם מגעילים כמעט כמו רכיכות, חלקם קשים לגידול בגינה, חלקם עושים חצי עבודה וחלקם בכלל מוגנים או נדירים. ובכל זאת? הנה כמה:

צפרדעים– זקוקים לבריכה קטנה של מים, וצמחייה דלילה. בחורף הם זקוקים למחילה קטנה, בור, חור בין שורשי עצים וכו', כדי לנום את שנת החורף שלהם. המזיקים הטבעיים שלהם כוללים, בין השאר, גם חתולים וכלבים, לכן אולי הם לא הבחירה האופטימלית.

קיכלי– ציפורים חביבות בהחלט. אוכלות סוגים רבים של רכיכות ותולעים. זקוקות לצמחייה צפופה של שיחים או גדר חיה. הבעיה היא, כמו עם צפרדעים, שחתולים די אוהבים לאכול אותם. מצד שני, הם יכולים לברוח. מצד שלישי, איפה תשיגי פתאום קיכלי?

חיפושיות מסוג GROUND BEETLESכל מה שהן צריכות זה כמה סלעים או גזעי עצים להסתתר מתחת. מצד שני, הן ידועות בעצלנותן, וטורחות לטרוף רכיכות במשך כמה שבועות באביב ובקיץ, ולאחר מכן שוקעות בשינה. בנוסף, הן מתרבות בקצב הרבה יותר איטי מרכיכות, לכן הסיכוי שהן ינצחו במלחמה נגד הרכיכות הוא קטן.

קיפודים– ללא ספק החיה החמודה ברשימה. הם זקוקים למקומות מסתור מוצלים, כמו ערימת עלים שאף אחד לא שם לב אליה, שיח עבות, גדר חיה וכו'. בחורף הם שוקעים בתרדמה, וצריך להכין להם מסתור מתאים. שימי לב- אם במקרה הבאת גם את החיפושיות העצלניות וגם איזה קיפוד, קרוב לוודאי שהקיפוד יאכל גם את החיפושיות, ולא רק את הרכיכות שבגינה. בעיה נוספת- על אף חמידותם הבלתי נלאית, הקיפודים אוהבים לשוטט חופשי. כך שיש להכין להם מרחב מספיק, אך בקרבת כביש- יש גם לדאוג לגדרו בקפידה. לקיפודים, כמו לחתולים (לא עלינו), יש נטיה אובדנית. והנה קיפוד אהוב:

שמוליק קיפוד

וחברה שלו:

31-4232a3

חדף– אם תצליחי להניח ידך על היונק הקטן בעולם, הכיני לו מקום עם דשא גבוה, בו יוכל להסתתר, וכן מקום מסתור- מחילה או חור באדמה. גם עליו תצטרכי להגן מפני חתולים וכלבים.

תולעים מסוג PARASITIC NEMATODE -Phasmarhabditis hermaphrodita–  בניגוד לכל האויבים הטבעיים שפורטו לעיל, את התולעת הזו אמור להיות די פשוט להשיג באופן מסחרי. תולעת טפילה שהורגת את הרכיכות עוד בתוך האדמה. כמו תולעים רבות אחרות, דורשת בעיקר מצבור מכובד של אדמה לחה.

זבובים מסוג MARSH FLIESהם טפילים לרכיכות מסוגים שונים, והורגים אותם די ביעילות. זקוקים לבריכת מים ולפרחי בר. מצד שני, מי רוצה לייבוא זבובים באופן יזום לגינה?

נדלים- זקוקים לחושך, לחות, צמחיה שתגן עליהם או אבנים. שימי לב- נאכלים ע"י קיפודים וציפורים.

אז אמנית יקרה, המערכת מאחלת לך בהצלחה במלחמת החורמה שאת נוקטת זה שנים מול האויב האכזר והרכיך. ואם לא תצלח דרכך בגידול אחת מחיות המחמד בהן עסקנו, הרי שלא תיוותר ברירה, אלא לחזור לפיזור המלח הישן והטוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *