תאריכו את זה – איפה הקואגה?

בשלישי נאמר "פעמיים כי טוב", אז חשבתי, למה לא להפניק אתכם באיזה "תאריכו את זה"?

היום, לפני 125 שנים בדיוק, ב- 12 באוגוסט 1883, מתה הקואגה האחרונה בשבי.

–   מתה ה-מה?! (קואגה, Quagga)

ובכן, חברים, קואגה היא חיה השייכת למשפחת הסוסיים, סוג מסוים של זברה, בהבדל אחד בולט – היו לה מעט מאוד פסים (רק על ראשה, צווארה וכתפיה). הנה תמונה:

הקואגה החמודה חיה לה להנאתה בדרום אפריקה, עד שהגיעו "מתיישבים" הולנדים והחלו לצוד אותה בלי הכרה (למאכל, לשימוש בעורה, וגם כדי שלא תתחרה על שטח המרעה עם הכבשים היקרות שלהם). הילידים הדרום-אפריקאיים קראו לכל הזברות קואגה, כך שלקח להולנדים ולעולם כולו זמן להבין, שזה היה זן קצת אחר, ועכשיו הוא נכחד. היו שתי תוצאות להבנה הזו:

הראשונה, בגן החיות באמסטרדם נורא התבאסו, שהם פספסו פרסום חינם, כי בזמן שבו מתה אצלם הקואגה האחרונה, אף אחד לא ידע שהיא אחרונה.

התוצאה השנייה הייתה השקת פרויקט להחזרת המין הנכחד! מסתבר שאפשר לעשות את זה, מכיוון שיש עדיין זברות המסתובבות בינינו ונושאות את המטען הגנטי של הקואגות. המדענים מיד החלו להרבות אותן בינן לבין עצמן, ואף הקדישו אתר מיוחד לעניין. חובבי הקואגות יוכלו למצוא שם בעיקר תקריבים של החלק האחורי של הצאצאים החדשים (הם כרגע מנסים לצמצם את מספר הפסים בכל צאצא), וגם דרכים לתרום למטרה חשובה (אם כי מטורפת במקצת) זו.

אז תאריכו את זה שנותרו עוד אנשים בעולמנו שהם אופטימיים ומנסים לתקן מה שאנשים אחרים הצליחו להרוס. וגם שאתם לא צאצאי קואגות – לא היו מפסיקים לצלם לכם את התחת.

3 comments for “תאריכו את זה – איפה הקואגה?

 1. פרשני
  19 באוגוסט 2008 at 12:23

  בהחלט הפנקה איכותית, חן חן על שיתוף האינפורמציה.
  אני מעריכה את זה.

 2. 19 באוגוסט 2008 at 12:59

  המערכת מאריכה את זה שאת מעריכה את זה. כמו כן, אנחנו מקווים פה שנוכל להמשיך להיות מוארכות ומוערכות בתאריכים שונים ובשאלות משונות.

  [או במילים אחרות: תודה על התגובה 😀 ]

 3. 16 ביולי 2011 at 19:01

  Knwodelge wants to be free, just like these articles!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *