מה פירוש המילה קוקסינל?

היום בבוקר הייתי ברדיו. כלומר, דיברתי ברדיו. והיה מגניב. אני זכיתי לתהילת עולם, ואתם, קוראיי היקרים, זכיתם לפוסט חדש. עסקה לא אטרקטיבית? גם אני חושבת.

אז השאלה שנשאלה בשידור על ידי לוסי ומאיה מרדיו 99FM הייתה: מה פירוש המילה "קוקסינל" בצרפתית?

לוסי ומאיה היקרות,

פירוש המילה קוקסינל בצרפתית הוא ladybug, או בעברית – פרת משה רבנו. את הקשר בין החרק החביב לבין מין ומגדר עשתה לראשונה אישה בשם ז'ק. כלומר, היא נולדה ז'ק, זכר ביולוגי, אבל לא היה לה כל כך כיף עם זה. ב- 1953 היא החלה להופיע על הבמה כדארג קווין, ואימצה לעצמה את השם "קוקסינל". היא הייתה אמנית הבמה הטרנסג'נדרית הראשונה וגם הצרפתייה הראשונה לעבור ניתוח לשינוי מין (אותו עשתה ב- 1958). קוקסינל הייתה פורצת דרך בתחומים נוספים – היא הקימה את הארגון הטרנסנג'דרי הראשון בצרפת, ששם לו למטרה לספק סיוע נפשי, כלכלי ומשפטי וטנרסג'נדרים, וכן הייתה הטרנסג'נדרית הראשונה שנישואיה הוכרו בצרפת (היא הספיקה להתגרש ולהתחתן עוד כמה פעמים, ובזה הוכיחה מעבר לכל ספק כי נישואי טרנסג'נדרים אינם שונים מנישואים אחרים וגם הם מתפרקים לפעמים).

אישה מדהימה, נכון? בישראל חשבו קצת אחרת. בשנות השישים, כשהייתה בשיא תהילתה, הופיעה קוקסינל בישראל (במועדון תל אביבי בשם אדריה). לאחר ההופעה החד-פעמית הזו הודבק הכינוי קוקסינל (בעיקר כגנאי) לכל אנוש שנראה-כמו-אישה-אבל-לא-נולד-ככה, בלי להבחין בין דראג קווין, טרנסג'נדר, טרנסקסואל, קרוסדרסינג וכל מה שביניהם.

ואז באה דנה אינטרנשיונל, זכתה לנו באירוויזיון ובא לציון גואל.

jrl109_wa

רגע, רגע, אז למה בכלל פרת משה רבינו נבחר כשם הבמה של קוקסינל? בגלל הגלימה שנהגה ללבוש במופעים שלה: אדומה עם נקודות שחורות. והנה קישור לאתר לזכרה (היא מתה ב- 2006). זהירות: הרבה וורוד ונצנצים!

cocc-lui1

3 comments for “מה פירוש המילה קוקסינל?

 1. ת. דאם
  18 במרץ 2009 at 0:18

  חייבת לספר לך שפעם קודמת התטמוטטה לי האינטרנט בדיוק כשתהיתי על הקשר הביזרי בין משקאות של כוסיות לחיילים אמריקאים.

  (הפוסט האחרון דווקא עורר רגשות עזים)

 2. מאיה
  27 במרץ 2012 at 15:03

  אחרי שקראתי את זה,יצא ששמעתי ילד אחד קורא לקבוצת נערים אחרת "יא קוקסינלים!" אמרתי לו "אתה מודע לכך שככה כינו את הביטלס בצרפת באותה תקופה נכון?"
  (כמובן בלי שום ביסוס לטענה) הוא בהה בי והסברתי לו שפירוש המילה "קוקסינל" בצרפתית זה בעצם חיפושית.
  אז,תודה לכם על שנתתם לי את האמצעי להביך ערס! [=

 3. 3 באפריל 2012 at 12:35

  היי מאיה,
  אני שמחה לשמוע על השימוש המצוין שעשית במידע האיזוטרי בשאילתא. זו מצווה גדולה להביך ערסים, ומצווה גדולה עוד יותר היא להביך ערסים בורים 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *