למה אחרי שלא שותים הרבה זמן יש למים טעם מתוק?

הביונית שאלה: למה למים יש טעם מתוק כשצמאים?

ביונית יקרה,

עוד לפני היות המים בטעמים, דורות של חיילים במסעות כומתה הרוו את צמאונם במים מתוקים, כשהם תוהים האם שמו להם פטל במימייה במקום מים רגילים, והאם הצבא החליט לצ'פר את חייליו במיצים יוקרתיים לצורך העלאת המוטיבציה. עכשיו הם (וגם את) תוכלו להפסיק לתהות.

ראשית, נספר לך שהתשובה קשורה פחות לאגף לרווחת החייל בצה"ל, ויותר למנגנון המישטור של הגוף. כמו שניחשת, יש קשר בין מחסור במים בגוף לבין הטעם המתוק של המים. כאשר לא שותים זמן רב, מאזן המים בגוף מופר, והגוף נכנס למצב חירום. שלפוחית השתן מקבלת צווים והוראות להגבלת תנועה, הדם הופך להיות דליל יותר וגם הרוק מתגייס בצו 8. בקיצור, חוסכים במים איפה שאפשר. מכיוון שהפה הוא לא האיבר הכי חיוני בגוף (לדעת הגוף), הוא אחד המקומות הראשונים לקיצוצים במשק המים. כמות המים ברוק יורדת, מה שגורם לריכוז המלחים לעלות. בלוטות הטעם בפה נכנסות גם הן למצב של הלם, ולא תמיד מדווחות על הטעם הנכון. כשסוף סוף אנחנו שותים, המים שוטפים את הרוק המלוח מהפה שלנו, ומאפשרים לבלוטות הטעם "לנשום" שוב, כלומר, להעביר שוב איתותי טעמים למוח. לעומת המליחות שהייתה בפה לפני כן, המים נדמים כעת מתוקים.

מסתבר שהכל יחסי.  drinking-water-150x150

תודה לאלדד, ללאה ולמעין על העזרה במציאת התשובה. [הפינה השבועית ברדיו הוקדשה השבוע לשאלה זו. בקרוב אציב קישור מעודכן. לכל המעוניינים גם לשמוע, ולא רק לקרוא – חפשו את הקישור בפינה השמאלית העליונה בבלוג]

 

6 comments for “למה אחרי שלא שותים הרבה זמן יש למים טעם מתוק?

 1. שחר
  31 במרץ 2009 at 13:05

  אתר מתוק. המליחות נשטפת לי מהעיניים עם כל פוסט חדש שלך 🙂

 2. 31 במרץ 2009 at 14:18

  שחר, תודה 😳

 3. המתולתל
  31 במרץ 2009 at 15:50

  אולי אפשר להוסיף עוד ציטוטים של איינשטין מתורת היחסות 🙂

 4. 31 במרץ 2009 at 16:14

  מתולתל יקר,
  רצית? קיבלת. הנה:
  "צירוף מקרים הוא הדרך של אלוהים להישאר אנונימי."

  וגם:
  "לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שהשתמשנו כשיצרנו אותן."

  הוא היה מעולה, הסבא הפרוע הזה.

 5. יניב
  1 באפריל 2009 at 12:45

  מממ… חשבתי שזה בגלל רובד החיידקים שמצטבר בפה (בגלל סמיכות הרוק) ושהפרשותיו מגיבות כימית למינרלים שבמים. בגלל זה יש טעם מתוק. הלא כן?

 6. 1 באפריל 2009 at 13:03

  יניב – אכן, זו אחת התיאוריות. העניין הוא שהיא די סותרת את התיאוריה הרווחת השנייה, מה שמעמיד את שתיהן בספק… או שזה אומר פשוט ששתיהן נכונות.
  אני, בכל אופן, בחרתי בראשונה, כי היא גם הנפוצה ביותר, וגם נשמעה לי הגיונית יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *