למה צריך רמה באופניים?

הקוראת גפילטע פ. תהתה בקול רם: למה יש אופניים בלי רמה? ואם אפשר בלי רמה, למה יש בכלל רמה? למה אופניים בלי רמה הן אופני נשים? ואיך הרמה קשורה למגדר?

גפילטע יקרה,

תודה לך על שאלתך הממוקדת והקצרה.

נתחיל בתרשים ידידותי (לחצו על התמונה להגדלה):

bicycle

הרמה הוא השם העממי של קורת הראש באופניים (מה זאת אומרת איפה זה? תסתכלו בציור!), והיא ממלאת כמה תפקידים: מייצבת את האופניים, מאחסנת את כבלי הבלמים ומאיימת על חלקי הגוף האינטימיים  של הרוכבים.

בסוף המאה ה- 19, כאשר נכנסו האופניים לשימוש עממי ונפוץ יותר, ניתן היה להבחין בשני דגמים עיקריים. הנה תצלום לדוגמא (שוב, ללחוץ להגדלה):
img-828177-digitalnyplorg

בתמונה אנו יכולים לראות אישה וגבר, לכל אחד מהם אופניים משלו. אך בעוד שהגבר נשען בנונשלאנטיות על הרמה של אופניו המהודרים, לאישה, אבוי, אין על מה להישען. ומה הסיבה לאפליה המגדרית הברורה הזאת? פשוט מאוד: האופניים חסרי הרמה איפשרו לרוכב (למעשה, הרוכבת) לעלות על האופניים בקלות גם כאשר היא לובשת חצאית, בלי להסתכן בקריעה של הבד, הסתבכויות לוגיסטיות וחשיפה בלתי-מבוקרת של חלקי גוף.

מלבד עניין החצאית היו לאופניים נטולי הרמה יתרונות נוספים: תהליך העליה והירידה מהאופניים נעשה מהיר יותר, מה שהקל על החיים בנסיעות מרובות עצירות. כמו כן, במקרים של איבוד שיווי משקל, יכול היה הרוכב להשתלט על האופניים בקלות רבה יותר, או לחילופין, לקפוץ מעליהם בקלילות כדי למלט את נפשו.

החסרון העיקרי של אופניים ללא רמה הוא, כמובן, אובדן היציבות והחוזק של האופניים. זו אחת הסיבות שאופניים נטולי רמה הם כבדים יותר, והא לכם חסרון נוסף.

מאז יציאתם לאוויר העולם של האופניים ללא רמה השתנו כמה דברים. הומצאו אופני ה – mixte, אופניים בהם מחליפים את הרמה בשני מוטות ברזל המתחברים ישירות לגלגל האחורי. ונשים, איך לומר, כבר לא לובשות רק חצאיות. אגב, הדעה הרווחת היא שעניין חוסר ההתאמה בין אופניים לחצאיות תרם במידה רבה מאוד למהפיכת המכנסיים באופנת הנשים.

ועדיין יש לי חשד שהסיבה העיקרית שאופניים עם רמה נחשבים גבריים יותר היא שהם יוכלו להרכיב נערות חמד על הרמה ולחבק אותן במסווה של נהיגה בטוחה.

5 comments for “למה צריך רמה באופניים?

 1. גפילטע פ.
  1 באפריל 2009 at 10:57

  מ. שאילתא,

  תשובה מעניינת במיוחד! ולא ידעתי שאופניים נטולי רמה כבדים יותר.

  תזכי להרבה שאלות ברמה הזאת (אני שונאת משחקי מילים, באמת!)ולחשיפה תקשורתית אוניברסלית.

  ג.פ.

 2. 1 באפריל 2009 at 11:16

  גפילטע, אני שמחה שאת מרוצה מהתשובה.
  אגב, אופניים נטולי רמה הם לא בהכרח כבדים יותר, אך הם כך בדרך כלל, כדי לפצות על חוסר היציבות הנובע מהיעדרה של הרמה.

 3. המאחרת
  2 באפריל 2009 at 13:29

  אם תרשי לי להעשיר את מעיין הידע,
  בהולנד כל הגברים נקבות וכמעט כולם רוכבים על מה שנקרא "אופני סבתא"
  שנראים בדיוק כמו הדגם הנשי בדימוי מס. 2.
  יחד עם זאת, לעיתים קרובות אפשר לחזות בחצאיות מתנופנפות כנגד כיוון הנסיעה,
  חושפות רגליים ארוכות ולפעמיים גם תחתונים.

  ואני שואלת,
  איך לא קר להן?

 4. 2 באפריל 2009 at 13:39

  שנייה, שנייה, החצאיות המתנפנפות הן של הגברים?

  וחכמה גדולה, ההולנדים. יש להם ארץ שטוחה לחלוטין. מה איכפת להם אופניים יציבות יותר או פחות, כבדות או קלות. גם ככה אין להם עליות והם לא ממהרים לשום מקום. והם גם בלונדינים.

 5. אבי
  10 בדצמבר 2010 at 10:44

  אתר מטומטם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *