איך זבוב נוחת על התקרה?

ארז שאל: איך זבוב נעמד על התקרה? האם הוא [1] עוצר במקום ומתהפך או שהוא [2] עושה חצי מעגל ומתהפך ?  כיאה לשואל משקיען, הוא אף צירף איורים להדגמה:

fly

ארז יקר, שאלה זו, מסתבר, לא הטרידה רק אותך. רבים תהו כיצד בדיוק מתהפך הזבוב, ובעיקר – באיזה שלב. האם סמוך מאוד לתקרה, או שמא הוא מתחיל בהכנות לנחיתה ההפוכה כבר מאמצע הדרך?

עד 1958 התיאוריה הנפוצה הייתה קרובה מאוד לאיור מס' [2] שלך. כלומר, הזבוב עושה מין חצי סיבוב (הם טענו שהסיבוב הוא יותר לצד, בדומה למטוס המתכונן לנחיתה), ואז, בהדרגתיות, מגיע למצב הפוך לגמרי, ונדבק לתקרה. ב- 1958 פרסם כתב העת Natural History  תמונות תקריב של זבוב הנעמד על התקרה שמוטטו את התיאוריה הזו. בתמונות ניתן היה לראות שהזבוב מבצע מעין סלטה כשהוא קרוב מאוד לתקרה. ואם נדייק יותר: כאשר הזבוב סמוך לתקרה, הוא מרים את שתי רגליו הקדמיות מעל לראשו. כידוע, החלק התחתון של רגלי הזבוב מצויד בחומר דביק, מה שמאפשר לו לעמוד בנינוחות על התקרה. כאשר הזבוב שולח את רגליו מעלה, הן נדבקות לתקרה, וגורמות לגופו לבצע מין סלטה של 180 מעלות. דמיינו אקרובטים על טרפז:

trapeze

לסיכום: פעם חשבו שהזבוב עושה משהו בסגנון איור מס' [2], והיום הדעה הרווחת שהוא מחבב דווקא את השיטה הקרובה יותר לאיור מס' [1]. כך או כך, אל תנסו את זה בבית.

[תוספת: מסתבר שרפאל כבר אמר את זה קודם]

2 comments for “איך זבוב נוחת על התקרה?

 1. הכפילה
  21 באפריל 2009 at 16:54

  המסגרת עבודתי ככפילת פעלולים השתתפתי בסדנת נחיתות רכות לילדים קשים,
  בה הוקדשו כמעט יומיים תמימים (למעשה הוקדשו לנושא שלושה ימי לימוד מלאים אך היום השלישי היה רחוק מתמים) לנושא ההתהפכות ההפוכה על התקרה. המסכנות הברורות הן שהטקטיקת ההיפוך הנ"ל מיועדת לביצוע אך ורק במיטה. מי שטעה וחשב שהוא זבוב אולי ניסה לבצע דבר דומה במקום אחר, כמו משתנות ציבוריות ומכוני מחזור. אין ספק שביצוע כזה רק גורר כאבי שרירים ואף נזק פסיכולוגי (מהסחרחורת). לעומת זאת, כפי שלמדנו בסוף הסדנה ממרצה אורח, ביצוע מוקפד הוא מספק ביותר וניתן לביצוע גם ללא רגלים דביקות או שעירות.

  מכאן סוף התמימות לאחר ההיפוך ולקראת שלב ג'

 2. 21 באפריל 2009 at 19:41

  וואו. מי היה מאמין שמקצועות כל כך שונים כמו כפילת-פעלולים וזבוב יהיה להם משהו במשותף. האם פיתחת במהלך הקריירה שלך גם אלפי עיניים וחיבה לפיקניקים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *