למה למכוניות משטרה אין מדבקת “איך אני נוהג”?

חנן כהן שאל: למה אין מדבקת "איך אני נוהג" על ניידות משטרה?

חנן היקר, יפה שאלת. אכן, ההיגיון אומר כי נאה דורש – נאה מקיים. אך בעניין זה, הדרישה למעקב אחרי נהגים לא באה ממשטרת ישראל, אלא מכנסת ישראל דווקא. עוד בכנסת ה- 16 יזם עמרם מצנע [1], אז חבר כנסת מטעם העבודה, הצעת חוק שהפכה למה שמכונה "נוהל 6". נוהל 6 חייב כל חברה פרטית המפעילה ציי כלי רכב (כלומר, כל חברה היי-טקית שנותנת רכבי ליסניג לעובדיה ברי-המזל) להצמיד מדבקה על כל אחד מכלי הרכב שלה, עם מספר טלפון לדיווחים על תרבות הנהיגה של העובד.

[שימו לב – הרוב המוחלט של מדבקות "איך אני נוהג" מוצמדות לרכבי חברה. השאר הם סתם פראיירים כמו עמרם מצנע. ראו בהמשך]

בכנסת ה- 17 הוגשה שוב הצעת חוק בעניין (הפעם ע"י גלעד ארדן מהליכוד), בטענה שהמדינה אינה אוכפת את נוהל 6, ויש להפכו לחוק. כל זה טוב ויפה, אבל מה עם השוטרים, כאמור? ובכן, ציי הרכב של משרדי ומוסדות הממשלה השונים (ובכללם משטרת ישראל) אינם מוזכרים בהצעת החוק של עמרם מצנע, וגם לא בהצעה המחודשת של גלעד ארדן. עם זאת, בדיון על הצעת החוק, מציין מצנע כי:

"דרך אגב, חברי הכנסת אולי לא יודעים, אבל גם רכב הכנסת, המופעל על-ידי הכנסת, גם כלי רכב ממשלתיים וגם כלי הרכב של השרים – ואני מזמין את שר התחבורה לשים גם על המכונית שלו מספר כזה כדי לשמש דוגמה אישית – – – "

על כך מגיב שר התחבורה דאז, מאיר שטרית:

"רק אין להם תקציב להדפיס את המדבקות. "

מצנע ממשיך ואומר:

"כן. אבל הדבר הזה הוא חובה גם לגבי הרכב שמסופק לחברי הכנסת ולכולם – לנסוע עם מדבקה מאחור, שבה כתוב דווח איך אני נוהג; גם לטוב וגם לרע. זה משפר את המצב בצורה משמעותית. שמתי אצלי דבר כזה, וזה בהחלט יוצר לך מין תחושה כזאת שאתה צריך לנהוג כמו בן-אדם. "

[מתוך פרוטוקול ישיבת הכנסת 20/7/2005]

בקיצור, כן, עברה איזו מחשבה בראשו של המחוקק שאולי כדאי שגם נהיגתו שלו תהיה בפיקוח, ולא רק של עובדי הייטק בורגנים עם דלקן חינם. אבל המחשבה הזו עברה מהר מן העולם, ממש כשם שהגיעה, והשוטרים שאתם רואים חותכים נתיבים, נוסעים cמהירות מופרזת, מפעילים את הצ'קלאקה שלא לצורך, נוסעים על השוליים כדי לעקוף ועד כל מיני פניני נהיגה, השוטרים האלה יכולים להמשיך ולהישאר באנונימיות מבורכת.

או שלא? שימו לב מה היה לעידו קינן (מהבלוג המצחיק חדר 404) לומר על נוהל 6.

והנה מישהו שכן מפקחים עליו: http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=149&msgid=102304861

[1] מצנע, כך מסתבר, אמנם יזם את הנוהל, אבל לא הגה אותו. היוזם וההוגה המקורי של הרעיון הוא דורון רגב, מנכ"ל חברת תנוענט. וכך הוא מספר (מיוחד לקוראי בלוג שאילתא!):

"בשנת 2001 שבתי עם משפחתי לארץ […] לאחר 17 שנים בארה"ב וכשהתחלתי להסתובב בכבישים החלטתי שאני רוצה לשנות את צורת הנהיגה של נהגים רבים עד כמה שניתן וכך נולד הרעיון של ביצוע שיטת "איך הנהיגה שלי?". נתקלתי בקשיים רבים שלא אפרטם כאן וכפי שאת מתארת לעצמך לא הייתה תמיכה ממסדית או ציבורית ועברו שנים עד שהנושא השתרש והפך לשיטה מקובלת ומוערכת.
משטרת ישראל והשב"ס וגופים ממשלתיים אחרים פוחדים ליישם את נוהל 6 מחשש שיש להם שונאים רבים בציבור ולכן יקבלו דיווחים שיקריים. בדקנו את הנושא והחשש התבדה.

יותר מכל חורה לי שחברי הכנסת החליטו שלא ליישם את הנוהל ושוב הראו שאי אפשר לסמוך עליהם במתן דוגמה אישית. אבל זה רק זמני! אני גאה מאד במה שהצלחנו לעשות עד כה ויש לנו היום את תמיכת כל העמותות שעוסקות בנושא מניעת תאונות דרכים.

מצנע […] פשוט שמע על השיטה והתלהב."

15 comments for “למה למכוניות משטרה אין מדבקת “איך אני נוהג”?

 1. 20 באפריל 2009 at 13:59

  תודה על התשובה המושקעת. אבל יש לי השגה. הסיבה ששאלתי ספציפית לגבי המשטרה היא שצה"ל דווקא *כן* מדביק את המדבקות האלה.

  אם תראו מדבקת "איך אני נוהג" לבנה עם הדפסה באותיות כחולות,גדולות וברורות, שאפשר לראות יחסית מרחוק, זו מכונית של הצבא. אפילו המכוניות ה"לבנות" עם המספר האזרחי.

  אז יכול להיות שהצבא לא מחוייב על פי חוק לנהוג כך ובחר לעשות זאת כחלק מהטיפול הרציני שלו בתרבות הנהיגה.

  אבל אולי גם יכול להיות שיש פטור בחוק דווקא למשטרה?

 2. 20 באפריל 2009 at 14:03

  מעניין!

  מדבקות לח"כים ולמשטרה – עלי.

 3. 20 באפריל 2009 at 14:07

  חנן, על עניין הצבא לא ידעתי, אבל לפי תחקירי הצנוע, הרי שאין התייחסות ספציפית בחוק למשטרה. אם הצבא כן שם מדבקות, יש שתי אפשרויות: או שהוא מגדיל ראש (ועשות), למרות שהוא אינו מחויב על פי חוק, או שהמשטרה מקטינה ראש (שלא לומר עוברת על החוק).

 4. 20 באפריל 2009 at 14:08

  תורנית, את כל כך נדיבה! אני בטוחה שהם ישמחו לתרומה, בעיקר אם המדבקות יהיו מנייר ממוחזר.

 5. 20 באפריל 2009 at 14:13

  יש איזשהוא מייל שרץ על כך שמסוכן להתקשר למוקדים האלו אם אתה סתם משועמם ורוצה לעבוד עליהם… מישהו הפסיד על זה הרבה כסף…

  תודה על התשובה!

 6. 20 באפריל 2009 at 14:23

  מייל שרץ? נו, חנן כהן יוכל ללנקק אליו בלי בעיה. אם זה מופרך והזוי ומסתובב במייל, זה בטוח הגיע גם ל"לא רלוונטי" 😉

 7. 20 באפריל 2009 at 14:29
 8. מישו
  20 באפריל 2009 at 16:36

  יש למדבקה שם!!
  "שטינקאר"
  שזה כמובן הלחם מוצלח בין שטינקר ל
  Car

  ותודה לאתר דורבנות בנושא

 9. עדו
  21 באפריל 2009 at 13:53

  כשמצנע שם את המדבקה, מעניין לאיזה מספר טלפון הוא הפנה את המתלוננים. לעצמו, ללשכתו, אולי ללשכת יו"ר הכנסת או לשכת יו"ר ועדת האתיקה? האם בכלל ידעו שעלולים להתקשר אליהם עם תלונות לגבי הנהיגה של מצנע?

 10. 21 באפריל 2009 at 14:43

  עדו- רוצה לנדב את המספר האישי שלך לקבלת תלונות (או מחמאות) על הנהיגה של מצנע? 😉

 11. עדו
  22 באפריל 2009 at 11:20

  שלום, הגעתם למענה הקולי של "איך עמרם מצנע נוהג". אם מצנע נוסע במהירות מופרזת הקש 1. אם הוא עובר באור אדום הקש 2. אם הוא חונה בחנייה אסורה הקש 3. אם הוא עוקף מימין הקש 4. אם ראית אותו נתפס על ידי שוטר אבל מקבל יחס מקל בגלל שהוא איש ציבור ואלוף במיל' הקש 5. אם הוא נוהג על פי חוקי התנועה וכללי הזהירות וברצונך לשבחו הקש 6 (דע שפרטיך יימסרו לעיתונאים במקרה של כתבה על מענה קולי זה. פרטיותם של המקישים 1 עד 5 תישמר). אם קיבלת מספר זה מחבר וכלל לא ראית איך מצנע נוהג נא נתק, אבל לא לפני שתתרום סכום סמלי לעמותת אור ירוק על ידי הקשה על הספרה 7.

 12. 24 באפריל 2009 at 11:19

  הנה דוגמה למדבקת "איך אני נוהג/ת" על רכב צבאי

  http://twitpic.com/3vpej

 13. עמית ברקאי
  24 באוקטובר 2009 at 19:47

  תשובה לכל המקטרגים.
  נוהל 6, כפי שנקרא כיום, הגיע לאחר דיון בחקיקה בכנסת בנשת 2004, כאשר עמרם מצנע העלה אותו.
  בעת הדיון על הצעת החוק, נציגי משרד התחבורה העלו הצעה כי אין צורך בחקיקה ראשית, וכי הם יוציאו תקנה מחייבת, אך בפועל הם הוציאו נוהל שאינו מחייב בעקרון אף אחד, ואין שום אפשרות חוקית לאכפו, לכן ישנן חברות רבות שאינן מקיימות את הנוהל.
  בנוסף משרד התחבורה לא קבע בנוהל תקן אחיד של גודל המדבקה וגודל הכיתוב על המדבקה.
  בכנסת הקודמת הועלתה ההצעה מחדש ע"י ח"כ גלעד ארדן, אך הצעת החוק נתקעה במסדרונות הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, כאשר וועדת הכלכלה העבירה את הצעת החוק לרשות כדי לקבל המלצות נכונות לקיום הנוהל.
  עמותת "אנשים באדום" שאני נמנה על חבריה תומכת בחוק, ורואה בו חוק חשוב שיכול להציל חיים על הכביש, ואתן דוגמא על דיווח שאני מסרתי לחברת משאיות.
  נסעתי אחרי משאית שאורות הבלמים שלה לא עבדו, והתקשרתי למספר הטלפון שהיה מודבק על המדבקה בחלקה האחורי, לאחר כמה דקות שמתי לב כי נהג המשאית יורד לשוליים ועצרתי לפניו כדי לאמר גם לנהג על הבעיה.
  הנהג אמר לי כי קצין הבטיחות של החברה התקשר אליו והורה לא לעצור בצד ולתקן את אורות הבלמים או להזמין תיקון דרך, אך בשום פנים ואופן לא להמשיך הנסיעה.
  ואשר לאלו שצחקו על המדבקקה שעמרם מצנע הדביק על מכוניתו – עמרם מצנע הדביק מדבקה של חברת תנועהנט שעיסוקה הוא קבלת דיווחים ומסירתם לקצין הבטיחות הרלוונטי, ולא את מספר הטלפון של לשכתו.
  לגבי משטרת ישראל – במרחב העמקים החלו באחרונה לשים מדבקות שכאלו ומטפלים בתלונות שמתקבלות באופן גורף, ע"פי בירור שעשיתי מי שמטפל בתלונות הוא סגן מפקד המרחב.
  להלן קישור לצלום של אחת הניידות של מרחב העמקים עם מדבקה
  http://picasaweb.google.com/anashimbeadom/UntitledAlbum?feat=directlink

  שבוע טוב

  עמית

 14. 24 באוקטובר 2009 at 20:08

  עמית,
  תודה רבה על המידע ויישר כוח למשטרת מרחב העמקים. אני בהחלט מקווה שהם לא הצדיקים היחידים בסדום…
  שבוע טוב! 🙂

 15. 17 באפריל 2012 at 5:43

  כתבתי מאמר בנושא היתרון האנושי על פני האמצעים הטכנולוגיים ואני מקווה שרבים ימצאו בו עניין:

  http://www.tnuanet.com/index.php?option=com_content&view=article&id=60:2012-02-13-09-42-19&catid=9&Itemid=248

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *