למה שורפים בובות בל”ג בעומר?

ליאת שאלה: מה מקור מנהג שריפת הבובות במדורת ל"ג בעומר?

ליאת יקרה, ל"ג בעומר הוא חג בעייתי באופן כללי. יש לו מיליון שמות, עשרות סיפורים ונימוקים לקיומו ורוב מנהגיו עדיין מחפשים לעצמם תירוץ לקיומם. עם זאת, תשמחי לדעת כי דווקא למנהג שריפת הבובות במדורה ניתן למצוא הסברים.

[זהירות: ההסברים הבאים יעידו על כך שקיימות אומות, תרבויות ומסורות אחרות בעולם, ושהישראלים לא המציאו את העולם.]

ולענייננו: עמים רבים מבעירים מדורות, וחלק גדול מהם גם נוהג לעשות זו בערך בתקופה המקבילה בשנה לל"ג בעומר, דהיינו, באביב בואכה הקיץ. וראו זה פלא, גם במדורות אלה נוהגים להבעיר בטקס רב בובה מסמורטטת וסמלית כלשהי. חוקרים משערים כי מקור המנהג הוא בפולחנים פגאנים, אז היה נפוץ ביותר הטקס החביב של העלאת אדם (בדרך כלל בתולה) על המוקד, כקורבן לאלים. בימי הביניים הפגאנים כמעט נעלמו מהעולם, אך הפעם היו אלה הנוצרים שלקחו את הלפיד לידיהם והעלו למוקד כל מי שנחשדה כמכשפה. דרישות התפקיד: אדם ממין נקבה, שיער פרוע, רווקה, עדיפות למגדלות חתולים.

אך בעוד ששריפת המכשפות על המוקד נעשתה באופן פחות או יותר ספונטני (כלומר, בהתאם ללוחות הזמנים של לוכדי המכשפות), לחגי האש (המקבילה הל"ג בעומרית של עמי התפוצות) היו מועדים קבועים. כאמור, רבים מהם נחגגו לקראת עונת הקיץ, על מנת לברך את השמש העתידה להגיע, את היבולים העתידים לצמוח ולהגן על האדם מפגעי החיות והטבע.

תתפלאו לשמוע, אך חגי אש רבים קשורים, ממש כמו אצלנו, גם לענייני חתונות. בבלגיה, למשל, הדליק את המדורה האדם האחרון שהתחתן בכפר ואילו בצרפת שלחו רווקות להקיף את המדורה כמה פעמים, כסגולה לזיווג טוב.

אבל חזרה לבובת הסמרטוטים הנשרפת. ילדי ישראל אימצו לעצמם מנהג עתיק יומין זה, אך החליטו לתת לו נופך שוויוני משהו. כלומר, לא עוד התמקדות בנשים כמושא שנאה ופחד, אלא מתן הזדמנות שווה גם לגברים להוכיח את עצמם. ואכן, מאז קום המדינה כיכבו בראשי המדורות בובות של היטלר, אייכמן (ככה בסביבות המשפט. עד ששרפו אותו באמת), נאצר, סדאם חוסיין, יאסר עראפת ועוד היד נטויה, הכל על פי האופנה ורוח הזמן. ואיך הבדילו בין דמות אחת לאחרת, אתם שואלים? אה, פשוט שמו עליה פתק המציין את שמה.

Burning_Man_Swar_16x9_992

ואתם, אלו דמויות שנואות שרפתם בילדותכם? ספרו לנו בתגובות.

[חג שמח ומז"ט לחברת הכבוד!]

10 comments for “למה שורפים בובות בל”ג בעומר?

 1. 12 במאי 2009 at 12:36

  יחזקאל,
  אכן, הכוס חדשה (וגם המשקפופרית).
  "כוס הרסס שלי". מעולה!

 2. יחזקאל
  12 במאי 2009 at 12:14

  יפה.

  כוס הרסס בצד שמאל חדשה או שסתם לא שמתי לב קודם? עכשיו אם לא אוהבים איזה בלוג, אפשר לומר: "הבלוג הזה הוא ממש לא כוס הרסס שלי".

 3. 12 במאי 2009 at 15:22

  ידעתי שאתמול הייתי צריכה להקיף את המדורה 🙂

  אגב, אצל ההינדים בחתונה, מקיפים את האש 7 פעמים, בעוד ידיהם של הזוג קשורות זה לזו.

 4. נמי
  12 במאי 2009 at 15:41

  איזה חסכים, אני מעולם לא שרפתי שום בובה בלג בעומר [מקסימום פחית דאודורנט] ולא ידעתי שזה מנהג! מצד שני, אני מנצרתילית.

 5. 12 במאי 2009 at 17:51

  לימור, המנהג ההינדי הוא סגולה נגד גירושין?

  נמי, יכול להיות שהיית מוקפת בילדים אוהבי אדם שלא מצאו מישהו לשנוא. נצרתילית נראה לי כל כך רחוק, אז אני חושבת שהכל אפשרי.

 6. נמי
  12 במאי 2009 at 19:42

  יכול להיות באמת. לג בעומר was about us, לא חלמנו אפילו לכוון איזו שנאה כלפי מישהו אחר.
  נצרתילית זה בכלל לא רחוק! זה בערך באמצע בקו אווירי בין חיפה לטבריה.

 7. 12 במאי 2009 at 22:37

  אין לי מושג.
  אבל גם אצל הדתיים (אשכנז) הכלה סובבת סביב החתן 7 פעמים – ויש לזה הסברים לא מעטים. לפחות אצל ההינדים הם מסתובבים יחד 7 פעמים.

 8. גודי
  13 במאי 2009 at 14:47

  אף פעם לא ידעתי ששורפים בובות.

 9. 14 במאי 2009 at 8:27

  מזעזע!
  במקום בו שורפים בני אדם לא ירחק היום בו ישרפו ספרים!! 😯

 10. עודד י.
  19 במאי 2009 at 20:25

  למען הדיוק, עיקר ציד המכשפות נעשה בשלהי ימה"ב תחילת הרנסאנס (פשוט היה צריך קצת אש לכל האור וההשכלה האלה). חלק מכך תודות לאורים והתומים (מי אמר שבדפוס יש רק דברים טובים) – הספר עם השם המגניב בכל השפות – יותר מ-500 שנה לפני הפטיש העברי, כן כן קבלו אותו, את פטיש המכשפות – ובהתאם לכלל הידוע – בלטינית זה נשמע יותר טוב: מלאוס מלפיקארום 👿

  http://www.malleusmaleficarum.org/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *