מהו היתרון האבולוציוני של גומות חן?

רותם (צנצנת) שאלה: מה היתרון האבולוציוני של גומות חן? למה זה דבר כל כך מקסים בעיני כל התרבויות האנושיות?

רותם יקרה,

מחקרים מצביעים על  מספר מאפיינים משותפים החביבים על בני אדם, בכל הנוגע למראה חיצוני. ביניהם ניתן לציין פנים עגולות, עיניים גדולות, שפתיים מלאות ו – כן, גם גומות חן. כל הסממנים החיצוניים הללו מופיעים, במקרה או שלא במקרה, אצל תינוקות-אדם. היתרון האבולוציוני של חמידותם של תינוקות הוא ברור: לעודד את ההורים לשמור, לאהוב ולהגן על צאצאם, ובכך להבטיח את המשך קיומו של הגזע. תינוקות רבים נולדים עם גומות חן, ואלה נעלמות בבגרותם, ממש כמו סימני-חמידות שובי לב נוספים (שומן תינוקות, אף קטנטן, עיניים גדולות). ברי המזל (כמוך) סוחבים איתם את היתרון האבולוציוני התינוקי הזה גם בבגרותם.

אגב, מחקרים בשנים האחרונות טוענים כי הבעות פנים הן תכונה העוברת בתורשה. כדי לחזק את טענתם, טענו החוקרים כי להבעות פנים (ובכללה ההבעה הנוצרת כאשר מחייכים עם גומות חן) יש יתרון אבולוציוני מכיוון שהן מהוות כלי תקשורתי המאפשר אינטראקציות בתוך מין מסוים ובין מינים שונים. ניתן לקפוץ מכאן למסקנה שחלק מהיתרון האבלוציוני של גומות חן הוא הדגשה של הבעת פנים מסוימת, מה שמקנה ייתרון לבעל הגומות בכל מה שנוגע לאינטראקציה והישרדות. אבל זו רק (אזהרה! אזהרה!) השערה.

ואם אנחנו כבר בסביבה, יש עוד כמה דברים מעניינים שכדאי לדעת על גומות חן. למשל, שהן נוצרות כתוצאה מעיוות או צורה מיוחדת של אחד משרירי הפנים הנושא שם של גלדיאטור רומי: זיגומאטיקוס מייג'ור (Zygomaticus Major). ברגיל, שריר זה מתחבר לשתי זוויות הפה, משני הצדדים. בצורתו המיוחדת הוא מתחבר לכל אחת משתי זוויות הפה בשני מקומות: מעל ומתחת לזווית. כתוצאה מכך, בזמן החיוך נוצר שקע בעור, הידעו בכינויו "גומת חן". אגב, לרוב בעלי הגומות יש שתיים, אחת מכל צד. גומה אחת בלבד היא נדירה יחסית.

כאמור, גומות חן נחשבות לדבר יפה ומושך. וכמו כל סממן פיזי שנחשב יפה ומושך, יש מנתחים פלסטים שעושים על זה כסף. לא יאומן, אבל תמורת רק 1,500 ש"ח גם לכם תוכל ו גם אתם להיות הבעלים הגאים של גומת חן אחת. תופעות הלוואי כוללות דימום מוגבר והרפס, אבל מה כל זה לעומת חיוך כובש.

נשים, בחרו בקפידה את מיקום הגומה, שכן לפי האתר של אחד הפלסטיקאים:

"גומת חן בסנטר נחשבת לגברית ומוקד לנחישות בגבר. בדיוק מסיבה זו, גומת חן בסנטר של אישה בדרך כלל אינה רצויה."

אל דאגה. אני בטוחה שגם לזה יש ניתוח.

ובפינת האימאל'ה:

dimple_machine

[אפרת, את רואה, אני לא נבהלת מקצת קרח. ותודה על המילים החמות!]

7 comments for “מהו היתרון האבולוציוני של גומות חן?

 1. יחזקאל
  9 בנובמבר 2009 at 12:03

  יותר מכך, חלק מ"סימני החמידות" האלה נמצאים גם אצל גורי יונקים אחרים. ראש גדול יחסית, עיניים גדולות, פנים עגולות יותר, צבע עור בהיר יותר. בספארי בר"ג יש שלט השוואה איפשהו במסלול. מרתק, לדעתי.

 2. צ.
  9 בנובמבר 2009 at 18:24

  !
  🙂
  (חיוך רחב, גומות כלולות)

 3. 9 בנובמבר 2009 at 21:16

  חצי ממלכתי תמורת אשת גומות!
  😀

 4. x
  10 בנובמבר 2009 at 10:47

  גם זוהר מהספר "גומות החן של זוהר" של מאיר שלו רצתה גומות חן מלאכותיות.

 5. 10 בנובמבר 2009 at 10:54

  נכון מאוד! תודה על האזכור, הנה קישור לפרטים על הספר, למי שלא מכיר.

 6. Bat
  17 באפריל 2012 at 14:36

  חח לי יש גומת חן אחת 🙂
  תמיד התבאסתי שאין לי 2 אבל כיף לגלות שזה נדיר!

 7. א.
  28 בינואר 2014 at 10:56

  ברצוני לברר האם גומת חן בסנטר הן תופעה תורשתית? דהינו האם חייב!! להיות לאחד ההורים גומת חן כזו בכדי שתעבור גם לבן?
  תודה
  א.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *