למה נהיות המון בועות כששופכים תרכיז למי סודה?

הטבעונית שאלה:

למה כשאני מוסיפה תרכיז (נניח, פטל) למי סודה, נהיות מלא מלא בועות?

טבעונית יקרה,

אחרי מחקר לא-מעמיק (אני בלחץ של זמן פה, הלו) הגעתי למסקנה שהתהליכים המתרחשים כאשר שופכים תרכיז ממותק לתוך כוס סודה דומים מאוד לתהליכים המתרחשים בניסוי המנטוס המפורסם. מה, לא מכירים? לחצו פה.

מה שקורה כשמכניסים תרכיז לתוך מי סודה מבוסס על אותו עיקרון העומד בבסיס השידוך בין סוכריית מנטוס לבקבוק קולה (אם כי פחות דרמטי). לתרכיז יש כמה תכונות שחשובות לעניין זה: הוא דחוס, כבד ומתוק. הכבדות גורמת לו לשקוע במהירות בתוך מי הסודה, פעולה שמשמעותה היא שהתרכיז בא במגע עם כמות גדולה מאוד של מי סודה, בזמן קצר מאוד. שטח הפנים של הנוזל הדחוס מהווה "אתר התגרענות", עליו נוצרת כמות גדולה של בועות פחמן דו חמצני. נסו להכניס קשית שתייה לתוך מי סודה, ותקבלו את אותו אפקט.

אך זה רק השלב הראשון בתהליך. בשלב השני הבועות ישתחררו ולא יהיו "דבוקות" לתרכיז (כפי שהן נשארות דבוקות על הקשית). הממתיק (הטבעי או המלאכותי) שבתרכיז מחליש את מתח הפנים שבתוך הנוזל (מתח שהכרחי כדי "לכלוא" את הבועות שם מלכתחילה). ברגע שמתח הפנים נחלש, הלחץ משתחרר, ומתרחש מעבר פאזה: הפחמן הדו-חמצני הופך מנוזל (כלומר, מלהיות מסיס במים) לגז העולה למעלה ומפגין לנגד עינינו תסיסה חביבה.

צילום: TF28's Flickr photostream

צילום: TF28's Flickr photostream

 

קוראינו הפיסיקאים/ביולוגים או כל סוג אחר של מדענים מוזמנים לתקן אי-אילו טעויות שבטח נמצאות איפשהו בתוך כל ההסבר הפתלתל הזה.

ואם כבר בתיקוני טעויות עסקינן – בצעד חד פעמי אני חושפת פה את השאלה של הפוסט המתוכנן למחר. ולמה? כי כל מה שיש לי זאת השערה לא-מבוססת והיגיון (ספק) בריא.

אז קבלו "קול קורא" לשאלה של מחר: למה יש בועות ברוק? כאמור, יש לי תיאוריה משלי, אבל כל תיאוריה תתקבל בברכה. מדענים, אל תהיו קמצנים – תרמו לנזקקים!

[יאללה, נתראה מחר]

4 comments for “למה נהיות המון בועות כששופכים תרכיז למי סודה?

 1. 2 ביולי 2010 at 19:04

  לפחות לפני ויקיפדיה, את צודקת

 2. Black Cat
  2 ביולי 2010 at 20:53

  שמח לראות שחזרת אלינו.
  החתולים עדיין ממתינים בשקיקה לתשובתך בעיניינם.

 3. 4 ביולי 2010 at 9:07

  אדוה – קשה להחליט איזה שם יותר סקסי – התפרצות כתוצאה מהתגרענות, או ניסוי המנטוס והקולה. אבל אכן, המדובר באותה תופעה ממש.

  Black Cat – לא שכחתי. חתולים (וכל מה שנוגע להם) הם לא מהדברים ששוכחים.

 4. irrabeNeorimi
  4 בינואר 2011 at 14:32

  Hello! I wish to say Happy New Year to everyone!

  Daniel.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *