למה צריך שיני חלב?

הדיילת והביונית שאלו: למה צריך שיני חלב?

ענה אלדד, תחקירן המערכת:

להבדיל מזוחלים ודגים ששיניהם מתחדשות על בסיס קבוע, לרוב היונקים יש מחזורים בודדים של התחדשות השיניים. אצל האדם קיימים רק שני מחזורי שיניים טבעיים, כלומר, שתי מערכות שיניים. המערכת הראשונה ידועה בשמה העממי "שיני חלב" או באנגלית Deciduous teeth (שיניים נושרות). המערכת השניה של השיניים הן השיניים הקבועות.

אז למה אנחנו צריכים בכלל להחליף שיניים? בדרך כלל מחליפים משהו כי הוא לא עושה את התפקיד שלשמו הוא נועד או שהוא התקלקל. במקרה הזה יש קצת משניהם. בשלב הראשון של ההתפתחות, מגיל כמה חודשים עד תחילת גיל העשרה, הלסתות, שתומכות בשיניים, אינן סופיות בגודלן ובצורתן. הלסתות ממשיכות לגדול ולהשתנות כחלק מההתפתחות הטבעית של הגולגולת בפרט והגוף האנושי בכלל. המעבר שלנו בתור תינוקות לאוכל מוצק מתאפשר בזכות שיני החלב. שיניים אלה הן חסרות שורשים, מה שנותן להן יתרון כפול בשלב זה של חיינו: הן גם מסוגלות לשנות את מיקומן בהתאם לשינוי במבנה הלסת מבלי לאבד מתפקודן (כלומר, טחינה, ריסוק וחיתוך מזון), והן גם לא נורא טריטוריאליות – כלומר, נושרות בקלות ומפנות את מקומן לשיניים הקבועות שצומחות מתוך הלסת ודוחפות אותן החוצה.

השיניים הקבועות שלנו בנויות לתפקד בצורה תקינה במשך כמה עשורים בודדים אבל תוחלת החיים הגבוהה  בשילוב עם התזונה הלקויה הנפוצה בעולם המערבי, הביאו לכך שאנשים מבוגרים מוצאים את עצמם חיים שנים רבות עם סט של שיניים תותבות נחות להן בכוס מים ליד המיטה.

אך אל דאגה! כבר היום ישנם מדענים וחברות תרופות שעובדות על זה שנוכל לגדל לעצמנו סטים חדשים של שיניים גם בגיל מאוחר ולא נזדקק עוד לשיניים תותבות. מדובר בניתוח עתידני שבו יושתלו תאים מהונדסים גנטית בלסתות שלנו ושיגרמו לנו להצמיח שיניים חדשות תוך כמה חודשים אחרי הניתוח.

[עד כאן ההסבר של אלדד]

ועכשיו לדברים המהנים באמת – שתי שיני החלב האהובות עליי ביותר וההרפתקאות שלהן:

ickle and Lardee (לחצו על התמונה כדי להגיע לבלוג המצוין הזה)

ickle and Lardee (לחצו על התמונה כדי להגיע לבלוג המצוין הזה)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *