למה כשמתגלשים במגלשה יש חשמל סטטי?

אורן שאל: למה כשמתגלשים במגלשה יש חשמל סטטי?

אורן היקר,

ראשית, יש להבין מהו חשמל סטטי. חשמל סטטי נוצר כתוצאה מחוסר איזון במטען החשמלי בין שני גופים. רגע, רגע, אל תברחו. זה לא נורא מסובך:

לכל חומר (וגוף) יש מטען חשמלי משלו. הטבע, כמו הטבע, שואף לאיזון. שני גופים שנפגשים, והם בעלי מטען חשמלי שונה, ישאפו להגיע לאיזון המיוחל, אבל עד אז קיים ביניהם מתח, משום שאחד מהם טעון יותר ואחד מהם פחות.

לחומרים מבודדים (כאלו שאינם מעבירים מטען חשמלי), יש נטייה להיות חמדנים ולצבור עוד ועוד מטען עליהם. ברגע שהם נפגשים עם גופים שהמטען החשמלי שלהם קטן יותר, נוצר המתח הנ"ל, המטען מבקש להגיע לאיזון, והוא פורק את עצמו בצורת ניצוץ חשמלי.

ומה עניין המגלשות לניצוצות? ובכן, רוב המגלשות, כידוע, עשויות מפלסטיק, שהוא חומר מבודד. החיכוך בין שני חומרים מבודדים (הבגדים שעל הגולש במגלשה והמגלשה עצמה) גורם להצטברות של מטען חשמלי עודף. בנגיעה הראשונה בחומר מוליך (למשל, מתכת כלשהי), המטען ייפרק והכל יבוא על מקומו בשלום.

בינתיים נראה כך:

 

ועכשיו יש בכלל דעות אחרות לגבי כל העניין הזה, שאומרות שמדובר במעבר של חומר, ולא בפריקת מטענים. פיזיקאים: למה אתם חייבים לסבך הכל? גם ככה אנחנו לא מבינים מה שאתם מדברים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *