למה יש לנו שני נחיריים?

אור שאל: למה יש זוג נחיריים לכל החיות שאני מצליח לחשוב עליהן? מה לא מספיק בנחיר אחד?

אור היקר,

כדי להבין את התשובה לשאלה זו, יש לדעת תחילה כמה דברים על שני החורים הנחמדים האלה שנמצאים לנו באמצע הפנים. קודם כל, מלבד תפקידם במערכת הנשימה, הם משמשים, כמובן, גם להרחה. חוש הריח אצל האדם הוא אחד החושים הפחות פופולאריים ואין ספק שהוא מקבל פחות יחסי ציבור מחוש הראייה או השמיעה. אבל אצל שאר בעלי החיים הוא חיוני ביותר להישרדות: להריח אויב שמתקרב, להבדיל בין מזון טוב לרע ובאופן כללי, לספק לנו אינפורמציה חשובה על הסביבה בה אנו חיים.

כמו שאר בעלי החיים, אפילו האדם המודרני, מוצף האינפורמציה החזותית-שמיעתית, זקוק לחוש הריח שלו על מנת להתמצא בסביבה. המוח האנושי מסוגל להבחין בין כ- 10,000 ריחות שונים, ואת הריחות האלה הוא מקבל דרך הנחיריים.

גוף האדם הוא מערכת מתוחכמת, וממערכת כזאת אנחנו לא מצפים לזהות רק ריח אחד כל פעם. כדי לקבל תמונה טובה יותר על הסביבה (כלומר, כדי להגדיל את הסיכויים להישרדות), אנחנו צריכים להיות מסוגלים לזהות כמה שיותר ריחות בו-זמנית.

למולקולות ריח שונות יש זמני התמוססות שונים. על מנת שהקולטנים בנחיריים יוכלו לקלוט גם את האיטיות יותר, ולא רק את המהירות, אנחנו משתמשים לא בצינור אחד, אלא בשניים. שני הצינורות האלה (הנחיריים), מכניסים ומוצאים אוויר בקצב שונה אחד מהשני, כאשר בכל פעם רק אחד מהנחיריים פעיל לגמרי (כלומר, עם כיווץ והרחבה של כלי הדם בנחיר, כחלק ממחזור הדם בגוף). הקצב השונה מאפשר קליטה מקסימלית של מולקולות ריח שונות ולא מפלה אף אחת על רקע מין, מגדר, וזמן התמוססות.

לסיכום, לכל דבר יש סיבה. יש לנו שתי עיניים ושתי אוזניים על מנת לכסות שטח רחב יותר ולקלוט מידע רב יותר. הנחיריים, על אף מיקומם הקרוב, עושים בדיוק את אותו הדבר.

Kitty-High-From-Sniffing-Magic-Markers-227x300

2 comments for “למה יש לנו שני נחיריים?

  1. חיים
    12 בדצמבר 2016 at 0:07

    פישששש!!!!!

    פלאי ה' יתברך, הטוב והמטיב, הכל יכול, הבורא יתברך שמו לעד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *