למה הכפתורים נמצאים בצדדים שונים בבגדי גברים ונשים?

ורדית שאלה: למה כפתורים נמצאים בצדדים שונים בחולצות גברים ונשים?

ורדית יקרה,
זה בדיוק סוג השאלות החביב עלינו. ממש כמו השאלה "מדוע עונדים שעון על יד שמאל?", התשובה היא עירוב מוצלח של היסטוריה וכמה תיאוריות שמסבירות משהו שכולנו לוקחים כמובן מאליו.

אז ככה: אנחנו זוכרים שגברים ונשים נולדו שווים, כן? אבל כמעט מיד אחרי לידתם התחיל העולם הלתייחס אליהם באופן שונה. למשל, הגברים יצאו למלחמות בעוד הנשים ישבו בבית והניקו תינוקות. למשל, לנשים (במעמד מסוים) היו משרתות שסייעו להן במלאכה המורכבת נורא של לבישת הבגדים בבוקר. הגברים, מאידך, לא נזקקו לעזרה שכזאת כי – כאמור – הם ידעו להילחם! מה, הם צריכים שאיזה משרת ילביש להם חולצה?
החייטים, על אף היותם מפשוטי העם, הבינו כבר בשלב מוקדם מאוד שעבור רוב בני האדם, להם יד ימין חזקה, נוח יותר לשים את הכפתורים בצד ימין ואת הלולאות בצד שמאל. תאמרו, מה, נשים אינן בני אדם?! ובכן, כן ולא. אמנם רוב הנשים ימניות הינן, אבל כאמור פחות מוכשרות מהגברים ולכן צריכות עזרה. המשרתות-המלבישות (שגם הן, למרבה ההפתעה, ימניות ברובן) עמדו מול האישה כשהלבישו אותה. כך שמאל הפך לימין ונוח היה יותר למקם את הכפתורים והלולאות בצד ההפוך, לנוחות המלבישה.

תיאוריות נוספות גורסות כי העיצוב הראשוני של חולצות גברים קיבל את השראתו מעיצוב השריון איתו הם יצאו למלחמה. גם השריון עוצב עם נטייה לימין, יש האומרים – כדי למנוע מהאויב הבא ממול לדקור בחרב בצד שמאל, ויש האומרים – על מנת לאפשר לאביר האמיץ לנופף בחרבו ביד ימין תוך פרימת כפתורי המעיל ביד שמאל. כאן, כמובן, נשאלת השאלה מדוע יתעקש האביר לפשוט את מעילו בדיוק ברגע בו הוא נלחם באויב (וזה כבר מחוץ לתחום אחריותינו).
ובאשר לנשים – ובכן, על מנת להאכיל את הדור הצעיר, שיגדל ויצא להילחם אף הוא, היו הנשים מניקות יום וליל, בהתמדה רבה. גורסת התיאוריה כי להן, לעומת הגברים, היה נוח יותר למקם את הכפתורים בצד שמאל, כדי לאפשר לתינוק לינוק מצד זה, הקרוב ללב. תיאוריה נחמדה, אבל בלתי מתקבלת על הדעת. ראשית, מה עניין מיקום הלב לתזונה נכונה? שנית, כל מי שהניקה אי פעם יודעת – משתמשים בשני הצדדים (אחרת יש סכנת התהפכות לצד אחד, מכובד וגודש החלב).

ואנחנו אומרים: מה לנו כפתורים? למה לא ריצ'רץ'?

[תודה לאסף ולרועי על עזרתם בתשובות]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *